budowa domu drewnianego

Budowa domu drewnianego krok po kroku

Drewniane domy wiodą prym zwłaszcza w krajach skandynawskich oraz w Kanadzie i USA. Pomimo tego, iż w Polsce większość domów budowana jest w tradycyjnej, murowanej formie, to coraz większą popularnością cieszą się domy z drewna. Technologię drewnianą wykorzystuje się najczęściej w domach szkieletowych. Takie konstrukcje można składać na miejscu budowy domu. Samą technikę budowania domu powinno się wybrać przed zleceniem wykonania danego projektu. W przeciwnym razie można narazić się na dodatkowe koszty, jeżeli konieczne będzie wprowadzenie jakichkolwiek zmian. W jaki sposób przebiega budowa drewnianego domu?

Budowa drewnianego domu – fundamenty

Fundamenty stanowią podstawę całego budynku. To właśnie od nich uzależniona jest stabilność i trwałość, a także dalsze etapy budowy domu. Pierwszym krokiem jest wykonanie wykopów pod fundamenty oraz wypełnienie ich warstwą żwiru i betonu. Następnie należy wypełnić ławy fundamentowe, a po ich wyschnięciu pokryć je izolacyjną papą.

Na papie powstaje fundamentowa ściana, w której przed wypełnieniem zagęszczonym żwirem montuje się instalację elektryczną oraz instalację wodno – kanalizacyjną. Ścianę fundamentową od zewnątrz powinno się ocieplić styropianem. Kolejnym krokiem jest wyrównanie poziomu wokół ściany oraz wzmocnienie całej powierzchni płyty stalową siatką i zalanie jej betonem.

Montaż ścian domu drewnianego

Jeżeli do zbudowania domu drewnianego wykorzystuje się drewno z bali, montaż ścian działowych będzie przebiegał równolegle z innymi pracami. Częściej wybierane są  jednak ściany szkieletowe.

Jak mówi jeden z pracowników firmy MARUX, zajmującej się budową domów z bali: Ściany szkieletowe dają możliwość dowolnego rozmieszczenia i wykończenia instalacji, a także jest je łatwiej schować. Właśnie z tego względu są one bardziej praktyczne i tańsze. Ściany szkieletowe powinny być zamontowane na odpowiednich ślizgach, co da im stabilność i sprawi, że nie będą ruszały się na boki. W innym wypadku, na elementach wykończeniowych ściany podczas osiadania domu mogłyby pojawić się pęknięcia.

Wykończenie domu z drewna

Budynki o szkieletowej konstrukcji można pokryć z zewnątrz deskami elewacyjnymi, płytkami klinkierowymi lub tynkiem na siatce zbrojącej. Do wykończenia podłóg w domu drewnianym można użyć płytek ceramicznych, które są bardzo funkcjonalne. Sufity i ściany najlepiej jest pokryć materiałem z boazerii, desek lub gipsowo – kartonowych płyt. Drzwi wejściowe powinno się poddać ociepleniu oraz lakierowaniu i impregnacji. Jeśli chodzi o okna, najlepiej sprawdzą się uchylno – rozwieralne lub rozwieralne.

Budowa drewnianego domu może okazać się korzystniejsza niż budowa domu murowanego. Będzie ona szybsza i o około 15 procent tańsza. Ponadto, budowę drewnianego domu można stopniowo powiększać o kolejne pomieszczenia.

Materiał partnera