blat granitowy

Blat granitowy vs konglomeratowy. Porównanie obu rozwiązań

Blat granitowy czy konglomeratowy? Dla wielu osób remont kuchni wiąże się z wyborem między tymi rozwiązaniami. Jeżeli nie wiesz, na który materiał postawić, powinieneś przeanalizować wady i zalety każdego z nich. Porównując blaty, wybierzesz produkt odpowiadający Twoim potrzebom dotyczącym estetyki lub funkcjonalności. Jakie istnieją między nimi podobieństwa? Czym różnią się blaty?

Czym jest konglomerat i czym różni się od granitu?

Konglomerat wytwarza się, łącząc naturalny kamień z różnymi dodatkami, np. z ceramiką lub szkłem za pomocą odpowiedniego spoiwa. Zazwyczaj w tej roli występuje żywica epoksydowa. W przeciwieństwie do granitowego blat konglomeratowy nie jest w pełni naturalnym produktem, ponieważ jego skład zawiera barwniki. Ten fakt wystarcza dla wielu osób, aby podjąć decyzję odnośnie zakupu ekologicznego blatu kuchennego z granitu. Konglomerat gwarantuje uzyskanie jednolitego efektu wizualnego. Z kolei naturalny kamień oznacza niejednolite barwy i niepowtarzalne wzory.

Warto zauważyć, że blaty konglomeratowe są barwione, dlatego właściciel kuchni może dopasować kolor materiału do własnych potrzeb. Poza tym istnieje możliwość wykończenia blatów konglomeratowych w macie lub połysku. Natomiast odcień granitu zależy od miejsca jego wydobycia. Co przemawia na korzyść blatów konglomeratowych? Te produkty są lżejsze od naturalnego surowca, a więc nie ma potrzeby wzmacniania szafek.

Blat granitowy a konglomeratowy. Porównanie rozwiązań

Niewątpliwą zaletą blatów granitowych jest ich wyjątkowa wytrzymałość. Odporność surowca na zarysowania czy ścieranie sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na jego zakup. Z kolei blaty konglomeratowe należy chronić przed substancjami kwasowymi oraz promieniami UV, które mogą doprowadzić do blaknięcia powierzchni. Poza tym o wiele łatwiej je porysować. Klienci doceniają blaty konglomeratowe za ich ciepło – produkt przyjmuje temperaturę otoczenia, podczas gdy granit pozostaje zimny. Czy ta kwestia jest istotna? To zależy od indywidualnego podejścia.

Wybór pomiędzy blatem granitowym a konglomeratowym często sprawia trudność. W razie wątpliwości warto skontaktować się z doświadczonymi specjalistami, np. z firmą kamieniarską Granit-Mar, aby uzyskać cenną radę. Eksperci znajdą produkt odpowiadający Twoim potrzebom, a następnie zadbają o odpowiedni montaż. Przy wyborze pamiętaj, że granit jest odporny na wysokie temperatury, dlatego można na nim stawiać m.in. nagrzane blaszki. Z kolei konglomerat jest odporny na działanie temperatury sięgającej do 130°C.

Materiał partnera