bezpieczniki topikowe

Bezpieczniki topikowe – jeszcze w użyciu

Mimo że od lat obserwuje się odejście od klasyków na rzecz listw bezpiecznikowych, w przeważającej liczbie budynków powstałych do końca XX wieku nadal z powodzeniem spełniają one swoją funkcję. Rezygnacja z tradycyjnych bezpieczników topikowych niosłaby ze sobą konieczność modernizacji instalacji elektrycznej, na którą wielu po prostu nie stać, podczas kiedy inni nie widzą takiej potrzeby. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy są one bezpieczne? Warto poświęcić kilka chwil, by poznać zasadę ich działania oraz miejsca, w których nadal z nich korzystamy.

Bezpiecznik topikowy, co to jest?

Przede wszystkim charakteryzuje się niezwykle prostą konstrukcją, co nie zmienia faktu, że jest bardzo skuteczny.

Bezpiecznik topikowy, budowa;

  • Wkładka topikowa;
  • Podstawa bezpiecznikowa;
  • Nośnik;
  • Wstawka kalibrowa;
  • Osłonka.

O bezpieczeństwie użytkowników decyduje wkładka topikowa. Jest to najczęściej miedziany drucik, rzadziej srebrna taśma.

Topik znajduje się w obudowie ceramicznej wypełnionej kwarcowym piaskiem, którego zadaniem jest rozproszenie ewentualnego zapłonu i schłodzenie łuku elektrycznego.

Jak działa bezpiecznik topikowy?

Drut lub taśma, czyli wkładka topikowa pełni funkcję przewodnika elektrycznego. Przepływ prądu wywołuje powstanie określonej temperatury. W wyniku zwiększonego natężenia temperatura wzrasta, powodując efekt stopnienia się wkładki, aż do zapalenia się łuku elektrycznego. Przerwanie topika skutkuje natychmiastowym odcięciem energii elektrycznej. Jednocześnie bezpiecznik topikowy powinien jak najszybciej doprowadzić do ugaszenia łuku, za co odpowiedzialny jest wspomniany już piasek kwarcowy.

Bezpiecznik topikowy, naprawa czy wymiana?

Absolutnie nie należy naprawiać bezpieczników domowymi sposobami! Zużyte zabezpieczenie trzeba wymienić. W innym wypadku dojść może do tragedii w postaci pożaru całego domostwa.

Montaż bezpieczników topikowych

Bezpieczniki instalowane są w oprawach bakelitowych. Całość znana jest jako tzw. korki elektryczne wkręcane w gniazda bezpieczników. Odpowiednio dostosowane bezpieczniki można także spotkać w odbiornikach energii elektrycznej starszego typu.

Bezpieczeństwo

Spotykane jeszcze bezpieczniki spełniają wszelkie wymogi bezpieczeństwa. Oczywiście mowa tu o urządzeniach fabrycznie zamkniętych, nienoszących śladów nieuprawnionej ingerencji. Przepalony bezpiecznik należy wymienić, ponieważ nie ma możliwości regeneracji stopionej wkładki.

Wymiana jest szalenie łatwa, a odpowiedni zapas zapewni użytkownikom komfort na długi czasu.