beton keramzytowy

Beton keramzytowy w zastosowaniach przemysłowych

Keramzyt to kruszywo wytwarzanie sztucznie w procesie wypalania spęczniałej gliny ilastej. Otrzymywane w ten sposób charakterystyczne, ceramiczne ziarna posiadają szereg bardzo korzystnych właściwości, między innymi wysoką trwałość, odporność, lekkość. Nic dziwnego, że znajdują one coraz szersze zastosowanie w branży budowlanej, między innymi w produkcji betonu.

Charakterystyka betonu keramzytowego

Beton keramzytowy zaliczany jest do betonów lekkich, to znaczy betonów, których waga wynosi między 800 a 2000 kg/m3. Mimo, że jest lżejszy od tradycyjnych, powszechnie stosowanych mieszanek, odznacza się on bardzo wieloma korzystnymi właściwościami.

– Przede wszystkim warto zauważyć, że pod względem wytrzymałości na obciążenia mechaniczne oraz trwałość jest on tworzywem o jakości porównywalnej do innych materiałów z tej kategorii, wytwarzanych z kruszyw naturalnych – wyjaśnia przedstawiciel firmy LiaporPonadto oznacza się ona bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi, co wynika ze specyficznej, porowatej struktury wewnętrznej keramzytowych ziaren. Dzięki temu beton jest chętnie stosowany do budowania obiektów, w których ważne jest zachowanie prawidłowego bilansu energetycznego. Ponadto beton keramzytowy jest bardzo odporny na niesprzyjające warunki środowiskowe – świetnie znosi zmiany temperatur, mróz i kontakt  ogniem, a ponadto bardzo dobrze oddaje wilgoć.

Różne rodzaje betonu keramzytowego

Jak każdy tego typu materiał, również beton keramzytowy ma swoje różne rodzaje. Zróżnicowaną ofertę ma w tej kategorii firma Liapor, producent między innymi ceramicznego betonu LiaporBeton.

– Liapor Beton wykorzystywany jest zazwyczaj w charakterze gładkiego betonu zbrojonego. Wykorzystuje się go między innymi do odlewania konstrukcji monolitycznych lądowych i inżynieryjnych, jak również do produkcji elementów prefabrykowanych. W zależności od zakresu zastosowania, wytwarza się go bezpośrednio na placu budowy lub dostarcza w większych ilościach za pomocą specjalistycznych pojazdów.

Innym produktem z tej kategorii jest Liapor Mix, który wykorzystywany jest między innymi do wykonywania podłóg i wypełnień w ścianach, rekonstrukcji stropów i sklepień, wykonywania warstw izolacyjnych i wyrównujących, ochrony sieci użyteczności publicznej i wielu innych zastosowaniach. Wariantem tego produktu jest Liapor Mix Final który wytwarza się z kruszywa o frakcji od 1 do 4 mm (zwykły beton Liapox Mix zawiera kruszywo o ziarnach od 5 do 8 mm),. Wykorzystuje się go do wykonywania odlewniczych warstw wykończeniowych. Wśród głównych zalet betonu Liapor Mix wymienić należy wysoką wytrzymałość na ściskanie, niski współczynnik przewodności cieplnej oraz krótki czas schnięcia.

Materiał partnera