Bateria umywalkowa – jaka najlepsza?

Solidna bateria umywalkowa to element, bez którego nie sposób wyobrazić sobie kompletnego wyposażeniu łazienki. Jak jednak wybrać baterię, która spełni nasze oczekiwania? W końcu – rynek pełen jest różnorodnych rozwiązań, nie wszystkie jednak będą odpowiednie do naszej łazienki. Żeby uniknąć problemów z użytkowaniem łazienki i konieczności wymiany baterii na inną, powinniśmy wybierając ją kierować się nie tylko jej wyglądem, ale i funkcjonalnością.

Jak montowana jest bateria?

Pierwszą kwestią przy wyborze baterii jest sposób jej montażu. Pod tym względem powinna ona pasować do pozostałych elementów łazienki, przede wszystkim umywalki. Jeśli w naszej umywalce znajduje się otwór do montażu baterii, nie mamy innego wyboru jak kupić baterię sztorcową. Jeśli na ścianie powyżej poziomu umywalki znajdują się podłączenia do wody, naszym wyborem powinna być z kolei bateria naścienna. Na rynku znajdziemy również kilka innych rodzajów baterii, np. sufitowe i wolnostojące – o ich montażu również powinniśmy pomyśleć wcześniej.

Kurki czy rączka?

Jeszcze kilkanaście lat temu najpowszechniejszym rozwiązaniem do obsługi baterii były dwa kurki – jeden do ciepłej, drugi do zimnej wody. Później przeszły one do lamusa, zastąpione przez baterie jednouchwytowe, obsługiwane przy pomocy ruchomej rączki, odpowiedzialnej za sterowanie siłą i temperaturą strumienia wody. Które z tych rozwiązań jest lepsze?

Jeśli chodzi o wygodę użytkowania i ekonomiczność, zdecydowanie te drugie – mówi przedstawiciel firmy Domeko – Baterie jednouchwytowe pozwalają bardzo dokładnie ustalić parametry strumienia bez długiego manipulowania kurkami. Z drugiej strony kurki mogą być rozwiązaniem bardzo estetycznym, dlatego w ostatnim czasie cieszą się swoimi renesansem. Alternatywą dla ręcznego obsługi baterii są czujki, które po wykryciu dłoni pod wylewką uruchamiają strumień wody o stałej sile i temperaturze. Rozwiązanie to jest zwykle jednak stosowane w toaletach publicznych.

Wymiary baterii

Zanim zdecydujemy się na konkretną baterię, sprawdźmy, czy jej wysokość oraz długość wylewki będą odpowiednie dla naszej umywalki. Bez tego może się okazać, że nie będziemy mogli włożyć dłoni pod strumień wody bez dotykania umywalki, co jest niehigieniczne.

Estetyka – ważna, ale nie najważniejsza 

Jeśli zależy nam na tym żeby łazienka była utrzymana w konkretnym stylu, powinniśmy zwrócić również uwagę na estetykę baterii umywalkowej. Nie jest to jednak tak samo ważne jak wspomniane wcześniej cechy. Przede wszystkim zadbajmy o to, żeby bateria była wykonana z dobrej jakości materiałów, trwała, funkcjonalna – dopiero z grupy urządzeń spełniających te wymogi możemy dobrać produkt odpowiadający nam pod względem estetyki i wpisujący się w stylistykę łazienki.

Materiał partnera