Awaria bramy wjazdowej awaryjne otwieranie

Awaria bramy wjazdowej. Co robić?

Automatyczna brama wjazdowa to przede wszystkim wygoda i oszczędność czasu. Jednak mechaniczne czy też elektroniczne podzespoły, jak wiele tego typu urządzeń, mogą czasem ulec awarii. Niekiedy również zdarzają się problemy z brakiem dostaw prądu elektrycznego. Co robić w takich przypadkach? Jakie zabezpieczenia w bramach są wtedy przydatne? Jakie są najczęściej występujące awarie?

Jakie są systemy awaryjnego otwierania bramy o napędzie elektrycznym?

Każdy rodzaj bramy posiada system, który odblokowuje mechanizm zamykający od środka, więc nikomu nie grozi zatrzaśnięcie w garażu. Najczęściej jest to specjalna linka przy napędzie, którą wystarczy tylko wyciągnąć. Natomiast w przypadku, gdy podczas awarii mieszkaniec domu jest na zewnątrz, istnieją procedury awaryjnego otwierania. Jeżeli w bramie jest zamek, podniesienie bramy i rozłączenie zasilania przeprowadza się za pomocą dźwigni, która się tam znajduje.

Jeżeli brama nie ma zamka, to odblokowanie jej następuje przez usunięcie z silnika wkładki patentowej. W takiej chwili zasilanie zostaje rozłączone i można ręcznie podnieść lub przesunąć bramę. Powyższe sposoby działają zarówno przy awariach bramy, jak i w sytuacji braku zasilania.

Bramy wjazdowe, sprzedawane przez firmy takie, jak Edison, posiadają też stosowne zabezpieczenia przed sytuacją, gdy następuje częsta w naszych warunkach przerwa w dostawie energii elektrycznej. Działają one także w przypadku wyczerpania się baterii w pilocie. Do niektórych modeli bram dołączony jest specjalny kluczyk, którym można odblokować unieruchomioną bramę i otworzyć ręcznie.

Jakie są najczęstsze awarie bram wjazdowych?

Problemy z dostawą energii to nie jedyny problem, który może zaistnieć przy używaniu automatycznej bramy wjazdowej. Awaryjne otwieranie bramy trzeba też przeprowadzić w wypadku zaistnienia innych awarii. Jednym z nich jest spalenie się napędu. Taki problem dotyczy często sytuacji, gdy moc nie jest dobrze dobrana do wagi samej bramy.

Napęd może też działać nieprawidłowo na skutek zabrudzenia fotokomórek. Wtedy konieczne jest sprawdzenie, czy działają one prawidłowo. Niekiedy do przywrócenia im sprawności wystarczy zwykłe ich oczyszczenie.

Innym problemem może być uszkodzenie siłownika na skutek niewysprzęglenia. W takim wypadku trzeba to zrobić w sposób ręczny albo za pomocą pilota, w zależności od typu urządzenia. Niekiedy awarie bramy zdarzają się, gdy nieprawidłowo konserwuje się jej mechanizmy. Pewne opory czy zacinanie się bramy może być wynikiem niedostatecznego smarowania.

Materiał partnera