Armatura sanitarna – co wchodzi w jej skład?

Pod terminem armatura sanitarna kryją się wszystkie pomocnicze elementy wyposażenia instalacji wodnej. Bez niej trudno byłoby wyobrazić sobie sprawnie funkcjonującą łazienkę. Co wchodzi w skład armatury sanitarnej? Z jakich elementów się składa? Czym charakteryzują się jej poszczególne rodzaje? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Elementy armatury sanitarnej

Jednym z najważniejszych elementów armatury sanitarnej są baterie, niezastąpione w takich urządzeniach łazienkowych jak umywalki, wanny, natryski czy bidety. Odpowiednio dobrane i właściwie zainstalowane baterie zapewniają swobodny dopływ wody do wszystkich urządzeń sanitarnych. W skład baterii zaś wchodzą takie elementy jak np. głowice, wylewki, perlatory czy uszczelki.

Podział armatury sanitarnej przez wzgląd na sposób montażu  

Dzieląc armaturę sanitarną według kryterium sposobu montażu, wyróżniamy baterie ścienne oraz baterie pionowe, inaczej zwane sztorcowymi.

Montaż baterii ściennych odbywa się bezpośrednio do instalacji wodnej i sprawdza się w przypadkach, w których rury instalacji wyprowadzane są powyżej poziomu urządzeń sanitarnych. Z tego powodu należy go przeprowadzać przed zakończeniem procesu wykańczania ścian. Pośród baterii ściennych wyróżniamy zaś powszechnie stosowane baterie natynkowe – instalowane na zewnętrznej stronie otynkowanej już ściany oraz baterie podtynkowe – montowane w ścianach. Baterie natynkowe w sytuacji awaryjnej stanowią lepsze rozwiązanie, gdyż w każdej chwili mamy dostęp do instalacji. Baterie podtynkowe jednak prezentują się znacznie korzystniej. Nieestetyczne elementy instalacji są bowiem ukryte w ścianie i niewidoczne dla użytkownika.

Baterie pionowe – jak sama nazwa wskazuje – instalowane są w pozycji pionowej stojącej na blatach, na obrzeżach umywalek i kołnierzach wanien, a czasem nawet i w podłodze. Baterie tego typu zaś sprawdzają się w sytuacjach, kiedy rury instalacji wodnej wychodzą poniżej poziomu montowanych urządzeń sanitarnych. Ich nowoczesny wygląd sprawia, że stają się one coraz bardziej popularne. Należy jednak pamiętać o tym, że z czasem baterie sztorcowe mogą ulec rozchwianiu, a w następstwie może nastąpić rozszczelnienie całej instalacji. Dlatego warto zainwestować w armaturę sanitarną najwyższej jakości.

Podział armatury sanitarnej z uwagi na pełnione funkcje

Armatura sanitarna może pełnić kilka funkcji. Biorąc pod uwagę te najistotniejsze, dzielimy ją na armaturę umywalkową, wannową i prysznicową oraz bidetową.

Na elementy armatury umywalkowej składają się baterie jednouchwytowe (lub inaczej jednootworowe) z mieszaczem wody ciepłej i zimnej i baterie tradycyjne, które wyposażane są w dwa kurki (dwu- lub trzyotworowe) i dozują wodę ciepłą i zimną oddzielnie.

Baterie jednouchwytowe doskonale wkomponują się w nowoczesny wystrój łazienki. Baterie tradycyjne zaś idealnie sprawdzą się w łazienkach zaaranżowanych w stylu klasycznym. Prócz względów estetycznych warto również brać pod uwagę ekonomię oraz ekologię. Tutaj z pewnością godne polecenia są baterie jednootworowe, które zapewniają komfort użytkowania oraz mniejsze zużycie wody – wyjaśnia nasz rozmówca, specjalista z firmy Hydro-San, która dostarcza wysokiej jakości elementy wyposażenia łazienek.

Armatura wannowa i prysznicowa dostępna jest w postaci odrębnych systemów bądź łącznie. Sprawne i bezpieczne ich funkcjonowanie gwarantuje utrzymujący odpowiednią temperaturę wody termostat oraz ograniczająca temperaturę wody blokada bezpieczeństwa. Dzięki nim użytkownik może mieć zapewnioną ciepłą wodę, ale o takiej temperaturze, która nie spowoduje oparzenia.

Na koniec armatura bidetowa, która zasadniczo przypomina armaturę umywalkową. To co różni je od siebie, to sposób mocowania perlatora. W bateriach bidetowych, dla ułatwienia ustawienia odpowiedniego strumienia wody, znajduje się on zazwyczaj na przegubie, podczas gdy w umywalkach montowany jest na końcu kranu.

Materiał partnera