5 wskazówek jak dobrze urządzić gabinet

Części z nas gabinet wciąż kojarzy się tradycyjnym, oddzielnym pokojem, wypełnionym po brzegi drewnem. Tymczasem, aby urządzić sobie funkcjonalne miejsce do pracy, wcale nie trzeba posiadać ogromnego domu czy mieszkania – wystarczy tylko odrobina wyobraźni i dobre meble. Jak się zatem do tego zabrać? W naszym artykule znajdziesz 5 wskazówek, jak dobrze urządzić gabinet, bez względu na dostępną przestrzeń.

Postaw granice

W dzisiejszych czasach, coraz częściej pracujemy w domu. I nie mówimy tu o osobach, którym pozwala na to profesja – w wielu przypadkach, również osoby na co dzień spędzające czas w biurze, kończą swoje zadania po godzinach. Aby zachować zdrową równowagę między życiem zawodowym a osobistym, warto postawić wyraźną linię pomiędzy tymi sferami. Oczywiście, najlepszym sposobem byłoby wygospodarowanie odrębnego pokoju z przeznaczeniem na pracę – dzięki temu, że kojarzyłby się on z obowiązkami, łatwiej byłoby nam się w nim skupić i zapomnieć o rozpraszaczach. Nie każdy może jednak sobie pozwolić na taki luksu. Co w takim przypadku? Rozwiązaniem może być ustawiony prostopadle regał, tapicerowana ścianka działowa, parawan czy wyższe kwiaty  – wszystko co odseparuje nas od pozostałej przestrzeni domowej i zasygnalizuje, że teraz jesteśmy w pracy.

Punkt centralny – biurko

Biurko jest jednym z dwóch kluczowych mebli, które powinny znaleźć się w każdym gabinecie. Dlaczego jest takie ważne? To od niego w głównej mierze zależy wygoda naszej pracy, dlatego wybierając ten mebel zwróćmy uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze, postarajmy się znaleźć idealny kompromis między wielkością biurka, a całego pomieszczenia. Zbyt masywne biurko zdominuje przestrzeń i sprawi, że wyda się ona mniejsza, z kolei za małe skutecznie utrudni nam pracę. Pewnym rozwiązaniem tego problemu może być nietypowy wykrój blatu – zamiast klasycznego podłużnego, zastanówmy się biurkiem w kształcie litery L lub U. Dobrze zastanówmy się również nad wysokością mebla. Dobre biurko powinno być dopasowane do nasze wzrostu – jeśli trudno znaleźć nam tradycyjne, o odpowiedniej wielkości, zastanówmy się nad wersją regulowaną.

Usiądź wygodnie

Drugim niezbędnym do pracy meblem jest odpowiednie krzesło. Urządzając gabinet od razu wybijmy sobie z głowy korzystanie ze zwykłych krzeseł czy foteli. Pomiędzy krzesłem z salonu, a specjalistycznym krzesłem biurowym jest spora różnica, którą już po kilku godzinach z pewności odczujemy. Krzesło do pracy powinno być odpowiednio wyprofilowane w odcinku lędźwiowym oraz posiadać wygodne podłokietniki. Ważne jest również, by jego wysokość pozwalała na ułożenie kolan w kącie prostym z podłogą. Pamiętajmy, że bez względu na miejsce pracy, ergonomii nie powinno się lekceważyć – to dzięki niej możemy uniknąć całej listy chorób.

Opanuj chaos

W pracy nieporządek jest naszych wrogiem – szukając zagubionych dokumentów nie tylko bardziej się stresujemy, lecz również marnujemy czas i energię. Dlatego też zadbajmy o miejsce na przedmioty niezbędne do pracy. Pamiętajmy tylko, że tym miejscem nie powinno być biurko! Zamiast ustawiania na nim kolejnych segregatorów,  sprawmy sobie pojemną szafkę lub regał, które ułatwią nam utrzymanie porządku w gabinecie. Łatwiej będzie nam skupić się na pracy, a i ryzyko zgubienia czy zniszczenia ważnych dokumentów będzie mniejsze.

Zadaj szyku

Chociaż kwestia stylu może wydawać się drugorzędna, ma ona jednak ogromne znaczenie w planowaniu przestrzeni. Strategicznie dobrane meble mogą pozytywnie wpływać na nasz nastrój i motywować nas do efektywniejszej pracy. Mogą nadać również szyku całemu pomieszczeniu. Pamiętajmy jednak, że pod pojęciem szyku może kryć się wiele – nie tylko określona forma mebli, lecz również ich rodzaj i jakość wykończenia. Meble wykonane niedbale, z materiałów gorszego gatunku początkowo mogą być tańsze, jednak szybko odbije się to na ich wyglądzie. Dlatego urządzając gabinet warto zainwestować w meble gabinetowe wyższej jakości, np. https://wuteh.com.pl/do-gabinetu/. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że dłużej przetrwają one w dobrym stanie.

fot. pixabay.com

Materiał partnera