Automatyka do bram ogrodzeniowych

4 powody, dla których warto zainwestować w automatykę do bram

Stosowanie automatyki do bram jest coraz popularniejsze. Elektryczne napędy do bram samonośnych i uchylnych stają się obowiązkowym wyposażeniem każdej posesji z domem mieszkalnym lub budynkiem użytkowym. Korzystanie z takiego rozwiązania wiąże się z wieloma zaletami, które w dużym stopniu ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Co ważne sposób obsługi bramy jest bezpieczny, a same mechanizmy odporne na usterki i zmienne warunki atmosferyczne.

Jak działa automatyka do bram ogrodzeniowych?

Różne systemy automatyczne pozwalające na szybką i wygodną obsługę niezbędnych w domu urządzeń cieszą się coraz większą popularnością. Wiele osób decyduje się na montaż czujników pozwalających na uruchamianie centralnego ogrzewania, gdy temperatura na zewnątrz zacznie spadać, urządzenia ułatwiające gaszenie światła w całym budynku czy kamery monitorujące wnętrze i okolice domu podczas nieobecności właścicieli. Podobnie jest w przypadku instalacji do automatycznego otwierania bram ogrodzeniowych. Coraz częściej inwestorzy wykańczający dom lub kończący większy remont interesują się systemami, które pozwolą im na zdalne sterowanie otwieraniem i zamykaniem wjazdu na posesję – wyjaśnia przedstawiciel firmy TCS Ogrodzenia, specjalizującej się w nowoczesnych systemach ogrodzeniowych.

Wielką zaletą automatyki do bram ogrodzeniowych jest to, że można ją zastosować przy niemal każdej konstrukcji bramy. Odpowiednie mechanizmy pozwalają na obsługę bram przesuwnych, montowanych tam, gdzie nie ma odpowiedniej ilości miejsca, żeby można było swobodnie otwierać i zamykać tradycyjne skrzydła. Właściwie dobrane siłowniki umożliwiają swobodne korzystanie z klasycznej bramy rozwieranej. Co ważne wszystkie systemy oferują możliwość otwierania bramy przyciskiem i za pośrednictwem wygodnego pilota. Działanie nowoczesnej automatyki do bram jest niezawodne, a w razie przerw w zasilaniu bramę można zawsze otworzyć, korzystając z wbudowanego w napęd akumulatora lub ręcznie.

Rozwiązania wykorzystywane w automatyce do bram są uzależnione od ich rodzaju. W bramach przesuwnych są używane specjalne mechanizmy składające się z przytwierdzanej do skrzydła zębatej listwy. Dzięki niej skrzydło może się swobodnie przemieszczać na swoich prowadnicach za sprawą obrotów silnika elektrycznego i przesuwającej listwę zębatki. Nieco inaczej rozwiązany jest mechanizm otwierania i zamykania bramy rozwieranej. W tym przypadku napęd jest również dostarczany dzięki silnikowi elektrycznemu, który skraca lub wydłuża mechaniczny siłownik zamocowany z jednej strony do słupka, na którym osadzona jest brama, a z drugiej do skrzydła.

Najważniejsze korzyści z montażu automatyki do bramy ogrodzeniowej

Istnieje wiele powodów, dla których warto zdecydować się na zainstalowanie nowoczesnych napędów do bram. Dla każdego użytkownika ważne będą nieco inne kryteria oraz korzyści osiągnięte dzięki montażowi automatyki do bram. W większości przypadków wspólne będą jednak cztery z nich: zwiększenie komfortu związanego z wjeżdżaniem i wyjeżdżaniem z posesji, znaczna oszczędność czasu, poprawa bezpieczeństwa, a także możliwość włączenia automatyki sterującej bramą w jeden z systemów inteligentnego budynku.

Jednym z najbardziej oczywistych atutów automatycznego otwierania i zamykania bramy jest zwiększenie komfortu użytkowników. Żeby wyjechać lub wyjechać z posesji nie trzeba wysiadać z auta, ani ręcznie otwierać bramy. Ma to znaczenie zwłaszcza podczas gorszej pogody – opadów lub chłodu. Brak konieczności wysiadania z auta można docenić również podczas letnich upałów, szybko przechodząc z klimatyzowanego auta do budynku.

Dużym atutem korzystania z automatyki jest także oszczędność czasu. Choć zwykle nie sprawdzamy, ile zajmuje otwarcie bramy, wyjechanie autem oraz jej zamknięcie i powrót do pojazdu, to można szacować, że będzie to średnio nieco ponad 10 minut każdego dnia. Oznacza to, że otwierając bramę ręcznie, tracimy tygodniowo aż godzinę. Dla osób, które intensywnie pracują, wykonują obowiązki domowe oraz opiekują się dziećmi, zwykle jest to bardzo dużo.

Używanie możliwości automatycznego sterowania bramą to także poprawa bezpieczeństwa. Wychodząc z auta, nie jesteśmy narażeni na bandycki napad i próbę kradzieży samochodu. Używając pilota, mamy lepszą kontrolę nad tym, jak długo brama pozostaje otwarta, a dzięki licznym systemom zabezpieczającym nie musimy się bać, że skrzydło uderzy w pojazd czy wyrządzi krzywdę zwierzętom domowym. Otwieranie i zamykanie bramy pilotem pozwala na uniknięcie zagrożeń związanych z parkowaniem auta na zewnątrz i wysiadaniem z niego, zwłaszcza jeśli dom znajduje się  przy ruchliwej ulicy.

Kolejnym plusem jest możliwość włączenia sterowania bramą do systemu inteligentnego domu. Dzięki temu otwierając bramę, można jednocześnie np. włączyć oświetlenie przed domem, dezaktywować domowy alarm czy otworzyć bramę garażową. Wyjeżdżając rano z domu, można w ten sam sposób zgasić w całym budynku światło lub przestawić ogrzewanie czy klimatyzację w inny tryb pracy.

Materiał partnera