4 cechy dobrej lodówki

Kuchnia jest bezsprzecznie jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Dlatego też urządzając nowe mieszkanie zazwyczaj to właśnie na niej skupiamy w pierwszej kolejności swoją uwagę. Na pewno w żadnej przestrzeni kuchennej nie może więc zabraknąć przede wszystkim w pełni sprawnej, pojemnej i funkcjonalnej lodówki. W artykule przedstawiamy najważniejsze cechy, jakie powinna posiadać dobra lodówka.

Wybrana lodówka powinna na pewno posiadać odpowiednio dobraną do liczby mieszkających w domu osób pojemność i odpowiednią funkcjonalność. W XXI wieku lodówki się jednak już znacznie różnią od tych, z których korzystało się jeszcze 20 czy 30 lat temu. Ilość nowych funkcji w lodówkach jest naprawdę bardzo duża. Część z nich to tylko mało istotne gadżety, które zainteresują raczej niewielką ilość użytkowników, inne mogą być jednak naprawdę bardzo przydatne na co dzień. Oto 4 najważniejszych elementy, na które trzeba zwracać uwagę wybierając lodówkę.

Przede wszystkim zwróć uwagę na pojemność lodówki

Zadaniem lodówki jest przechowywanie w optymalnych warunkach niezbędnej ilości pożywienia oraz różnego typu produktów spożywczych. Wielkość lodówki powinna być dostosowana do potrzeb gospodarstwa domowego, czyli do liczby jego mieszkańców. Istotna będzie również pojemność zamrażalnika.

Na pewno lodówka z zamrażarką nie może być zbyt mała, ale nie powinna być także zbyt duża. W pierwszym przypadku nie będziemy mieli możliwości przechowywać wszystkich niezbędnych produktów spożywczych, a w drugim lodówka będzie zajmowała zbyt wiele miejsca, a korzystanie z niej będzie też mało ekonomiczne. Wybierając konkretny model lodówki koniecznie więc powinno się najpierw jak najbardziej precyzyjnie określić własne potrzeby. Można to zrobić np. porównując do oglądanych modeli wielkość lodówki, z której się korzystało do tej pory. Czy była ona wystarczająca? Czy może jednak potrzebujemy większej przestrzeni do przechowywania żywności?

Energooszczędność lodówki

Lodówka to rodzaj urządzenia, które przez cały czas pozostaje włączone i w związku z tym cały czas pobiera również niezbędną do działania energię elektryczną. Biorąc to pod uwagę, w celu obniżenia kosztów korzystania z lodówki, warto jest sięgnąć po lodówkę energooszczędną. Będzie to mogło mieć duży wpływ na wysokość otrzymywanych rachunków za prąd.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów ze sklepu internetowego RTV i AGD AFG MARKET:

Każda sprzedawana w sklepach lodówka, tak samo jak inne rodzaje sprzętu elektrycznego, musi mieć podaną w swojej specyfikacji klasę energetyczną. Jest to parametr, który informuje klienta o tym, ile energii elektrycznej zużywa dane urządzenia w stosunku do określonej przez Unię Europejską normy. Najwyższą klasę energooszczędności mają urządzenia klasy A+++. Najgorszą już tylko urządzenia z klasą A+. Gorszych obecnie już raczej się nie sprzedaje.

Obecne w lodówce udogodnienia – zawartość lodówki

Na to, co znajduje się w lodówce podczas zakupu zwraca uwagę połowa klientów. Dobra lodówka powinna mieć odpowiednie dla nas udogodnienia, czyli właściwą ilość i wysokość półek, szuflady, oddzielne pojemniki na warzywa, kratki na wino czy stojaki na jajka. Ciężko jest wskazać jeden uniwersalny zakres wyposażenia lodówki, który będzie opowiadał wszystkim, dlatego koniecznie sami podczas wybierania odpowiedniego modelu, a nawet marki lodówki musimy na to zwrócić uwagę. Marki nie umieściliśmy w tym miejscu przez przypadek, ponieważ zazwyczaj większość lodówek jednej marki będzie miała bardzo podobne wewnętrzne udogodnienia.

Dodatkowe funkcje lodówki

Nowoczesne lodówki odznaczają się przede wszystkim dostępnymi funkcjami dodatkowymi, które często są w stanie sprawić, że przechowywane w lodówce produkty np. dłużej zachowują swoją świeżość. Oto kilka najciekawszych dodatkowych funkcji w lodówkach:

  • System Multiflow – Zastosowane w nowoczesnych lodówkach systemy Multiflow odpowiadają za równomierne chłodzenie w całym wnętrzu lodówki. Jest to możliwe dzięki temu, że zimne powietrze w takich lodówkach jest nawiewane równomiernie na różnych wysokościach.
  • Twin Cooling System – Ta funkcja w lodówkach polega na tym, że mają one dwa niezależne nawiewy, jedna do komory chłodziarki, a druga do zamrażarki, Powietrze nawiewane do chłodziarki jest nieco wilgotne, a powietrze nawiewane do zamrażarki suche. To sprawia, ze chłodzenie może być bardziej optymalne.
  • Super Mrożenie i Super Chłodzenie – Te dwie funkcje umożliwiają bardzo szybkie obniżenie temperatury chłodzenia i mrożenia. Funkcja jest bardzo przydatna przede wszystkim w zamrażarkach, kiedy do komór z zamrożonymi już produktami dokładamy nowe, które są jeszcze w temperaturze pokojowej. Dzięki Super Mrożeniu nie ocieplają one temperatury innych produktów. Funkcja może być też przydatna, jeśli chcemy bardzo szybko przygotować kostki lodu.
  • Komory niskich temperatur – Niektóre lodówki posiadają tzw. komorę niskich temperatur lub komorę 0 stopni Celsjusza. Jak nie trudno zgadnąć, jest w niej utrzymywana odpowiednio niska temperatura, w której można dłużej przechowywać produkty mogące się łatwiej zepsuć, czyli przede wszystkim sery, wędliny czy surowe mięso.
  • Automatyczne odmrażanie/oszranianie lodówki – Ta funkcja jest na pewno bardzo dużym udogodnieniem. Dzięki automatycznemu odszranianiu i odmrażaniu lodówki woda, która powstaje podczas samoczynnego odmrażania jest od razu odprowadzana rynienką do znajdującego się na tylnej ściance komory pojemnika a następnie samoczynnie wyparowuje. Innym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na lodówkę bezszronową (No-Frost), w której po prostu w ogóle nie powinno być konieczne przeprowadzanie odmrażania.
Materiał partnera