kamień ogrodowy

3 pomysły na zastosowanie kamienia ogrodowego

Kamień ogrodowy jest wyjątkową dekoracją i chętnie wykorzystuje się go w nowoczesnych aranżacjach przestrzeni zielonej. Szeroki wybór różnych typów tego surowca stwarza szansę i możliwości w zakresie realizacji wymyślnych projektów. W efekcie otrzymuje się piękne efekty, zaskakujące swoją oryginalnością. Sprawdź, jak wykorzystać kamień ogrodowy, by ogród stał się jeszcze piękniejszy!

1. Przede wszystkim dekoracja

Kamień jest materiałem, który może ozdabiać ogród przez wiele lat. Odpowiedni kształt, kolor i gatunek kruszywa sprawią, że posłuży ono do zbudowania stałych elementów, takich jak dekoracyjna studnia, skalniak czy ścieżka. Samodzielnie postawiona, niewysoka ścianka postawiona w wybranej części ogrodu nada mu niecodziennego charakteru.

2. Murek z kamienia ogrodowego

Murek taki można stworzyć, kładąc większe i mniejsze kamienie na sobie, bez użycia spoiwa. Warto wybrać płaskie okazy, określane mianem ciosanych lub łamanych. Całej konstrukcji można zapewnić odpowiednią stabilność, poprzez wysypanie fundamentu z tłucznia lub wylania niewielkiej ilości betonu. Zastosowanie znajdą tu przede wszystkim bazalty, granity, łupki, sjenity oraz gnejsy, a także piaskowiec oraz wapień. Te ostatnie są jednak chłonne, mogą z czasem porosnąć mchem i zzielenieć. Co wbrew pozorom, wcale nie musi być wadą budowli, może dodać jej wyjątkowego uroku.

Murek z kamienia ogrodowego, np. kamienia polnego lub otoczaków, może być również wybudowany z użyciem odpowiedniego spoiwa. Zaprawa betonowa utrzyma poszczególne elementy w odpowiednim położeniu, należy jednak stosować ją z umiarem.

3. Wyjątkowe podłoże ogrodu

Kamienie ozdobne są idealnym sposobem na stworzenie efektownych ścieżek i dopełnienie ciekawych roślin. Można je wysypać pod krzewami, warto jednak pamiętać, że mają one wpływ na stan gleby. Dla roślin lubiących kwaśne podłoże, jak np. rododendrony, warto zastosować korę kamienną, grys granitowy lub kwarcytowy, które obniżają odczyn gleby. W przypadku trwa i bukszpanów idealnym rozwiązaniem jest grys marmurowy, podczas gdy kamienie polne oraz bazalt stanowią stosunkowo neutralny materiał. Mogą one być zastosowane w każdym miejscu.

Jak informują specjaliści z firmy Markflor, kamień dekoracyjny to doskonały materiał na wytyczenie ścieżki, tzw. suchej rzeki. Odpowiednio uformowana wstęga prowadzi w głąb ogrodu i nie wymaga dużego wysiłku. Pofalowana krawędź będzie wyglądała naturalnie i doda otoczeniu dynamiki. Można tu zastosować betonowe elementy imitujące drewno, takie jak deski lub przekroje drzew, które dodatkowo wzmocnią efekt końcowy.

Materiał partnera