okna z drewna

3 dowody na to, że okna z drewna nie przeszły do lamusa

Naturalne drewno to od lat ceniony materiał, wykorzystywany do aranżacji domów i mieszkań. Od wielu dekad niesłabnącą popularnością szczególnie cieszą się drewniane okna, i to pomimo dużej dostępności okien PCV czy aluminiowych. Niektórzy sądzą, że okna z drewna przeszły już do lamusa. Poniżej przedstawiamy dowody na to, że jest zupełnie odwrotnie!

Ponadczasowe piękno

Drewno ze względu na to, że jest materiałem naturalnym, ma niepowtarzalny wygląd, który sprawdzi się w wielu wnętrzach, zarówno tych klasycznych, jak i nowoczesnych. Wprowadza do wnętrz niesamowity i niepowtarzalny klimat. Z jednej strony stykając się z tym materiałem odczuwamy powiew luksus, z drugiej – ciepłą, przytulną atmosferę. Wyjątkowy wygląd drewna wynika z niesamowitej głębi koloru, a także unikatowego zarysu słojów. Jest ono dodatkowo bardzo przyjemne w dotyku. Wraz z biegiem lat kolor drewna może ulegać zmianie, jednak jest to cecha doceniana przez fanów tego rodzaju materiałów. Okna wykonane z drewna, poza pełnieniem swoich funkcji praktycznych, są również swoistą dekoracją wnętrz, szczególnie w przypadku dużych przeszkleń, które umożliwiają nam zapierające dech w piersiach widoki. Ponieważ okna produkowane są z różnego rodzaju drewna, każde drzewo ma unikalne i charakterystyczne dla siebie cechy, dotyczące barwy, faktury i usłojenia. Dzięki temu możemy zyskać wspaniały efekt w domu czy mieszkaniu.

Wytrzymałość na lata

W przypadku okien drewnianych estetyka to nie wszystko. Wykazują się one doskonałymi parametrami, a przy tym są niesamowicie wytrzymałe. Drewniane okna odporne są na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wysokie i niskie temperatury, deszcz, śnieg, zanieczyszczenia powietrza czy promieniowanie słoneczne. Stąd też można je bez problemu montować nawet na nasłonecznionych elewacjach. Okna z drewna wykazują się również dobrą izolacją akustyczną – doskonale wygłuszają dźwięki otoczenia. W przypadku uszkodzenia okna w łatwy sposób można je naprawić, czego nie można powiedzieć o popularnych i tanich oknach plastikowych. Pod warunkiem odpowiedniej konserwacji i stosowania specjalistycznych produktów do drewna, mogą nam służyć nawet do 150 lat. Trwałe i piękne okna z drewna dostaniemy na przykład u dobrych producentów, od lat zajmujących się tworzeniem okien – w firmie Muszyńscy.

W zgodzie z naturą

Świadomość konsumencka z roku na rok wzrasta i coraz więcej osób wybiera rozwiązania ekologiczne. Do takich należą również okna z drewna. Ponieważ drewno używane do ich produkcji jest materiałem naturalnym i odnawialnym, w 100% poddawane jest recyklingowi. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja z oknami plastikowymi – do ich produkcji stosowane są szkodliwe substancje, a plastik nie podlega recyklingowi.

Jednak to nie wszystko. Dzięki zastosowaniu okien z drewna możemy zaoszczędzić na ogrzewaniu, ponieważ umożliwiają znaczne ograniczenie energii, niezbędnej do ogrzania pomieszczeń. Dodatkowo, drewno jest higieniczne i nie przyczynia się do rozmazania bakterii odpowiedzialnych za wiele alergii. Jest to informacja szczególnie ważna dla domowników, którzy borykają się z różnego rodzaju dolegliwościami alergicznymi czy astmą.

Materiał partnera