Skarby Stanisława Augusta

Skarby Stanisława Augusta. Seria monet pożądana przez kolekcjonerów

Seria srebrnych i złotych monet nazwana „Skarbami Stanisława Augusta” jest kolekcjonerskim odzwierciedleniem medali z wizerunkami królów Polski, pochodzących z XVIII wieku. Docelowo ma ona obejmować 24 władców. Monety emitowane są przez Narodowy Bank Polski. Ich inauguracja odbyła się w 2013 r. i do dziś są jedną z najbardziej poszukiwanych serii przez numizmatów.

„Skarby Stanisława Augusta” są wiernymi replikami medali, wykonanych na zlecenie ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego. Oryginalne monety powstały w warszawskiej mennicy w latach 1791–1798, na podstawie projektu Jana Filipa Holzhaeussera i Jana Jakuba Reichla. Przedstawiały one wizerunki 23 polskich władców. 22 obrazy namalował Marcello Bacciarelle do Pokoju Marmurowego w Zamku Królewskim w Warszawie, natomiast jeden portret, Stanisława Leszczyńskiego, prawdopodobnie stworzył Jan Bogumił Plersch. Seria „Skarbów Stanisława Augusta” przewidziała jeden dodatkowy wizerunek – samego pomysłodawcy oryginalnych medali.

Co znajduje się na monetach?

Rewersy monet obejmują wizerunki 24 władców, zaczynając od Bolesława Chrobrego i kończąc na Stanisławie Auguście Poniatowskim. Ta strona medali jest wiernym odwzorowaniem oryginalnych monet z XVIII wieku. Na awersie znajdują się pomniejszone życiorysy monarchów w języku łacińskim, których redakcji dokonał prawdopodobnie sam Stanisław August. Poza tym, na „Skarbach Stanisława Augusta” znajdziemy również nazwę państwa Rzeczpospolita Polska, godło, rok emisji oraz nominał (50 zł lub 500 zł). Na bokach umieszczono imiona władców w języku polskim oraz nazwę serii.

Dlaczego seria jest wyjątkowa?

Monety z poszczególnymi wizerunkami władców ukazują się regularnie od 2013 r.Nakład każdego modelu medalionu wynosi 5000-6000 sztuk (monety srebrne) oraz 600-750 sztuk (monety złote). Stanowią one zatem stale poszukiwaną i pożądaną kolekcję.” – wyjaśnia numizmatyk z krakowskiego Salonu Numizmatycznego Gibon. Z powodu ograniczonych nakładów stale zyskują na wartości, a co za tym idzie mogą stać się dobrą inwestycją i właściwym sposobem na przetrzymywanie zgromadzonych oszczędności. Ponadto wybite monety przez Narodowy Bank Polski, do złudzenia przypominają oryginały z XVIII wieku, dlatego są bardzo cennym nabytkiem każdego kolekcjonera. Należy pamiętać jednak o tym, że monety zniszczone lub źle zachowane mogą okazać się bezwartościowe, a więc przy zakupie warto skorzystać z pewnego źródła, jakim jest Narodowy Bank Polski.

Materiał partnera