pojemniki na śmieci

Pojemniki do segregacji śmieci. Przegląd rozwiązań

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna dla ochrony naturalnego środowiska jest segregacja odpadów. Z tego powodu coraz więcej osób prywatnych, ale także przedsiębiorców, inwestuje w profesjonalne pojemniki służące segregacji. Są one niezwykle ważne również w przestrzeni miejskiej, dlatego podpowiadamy, z jakimi rozwiązaniami można obecnie się spotkać.

Czemu tak naprawdę służy segregowanie śmieci?

Jeżeli wszelkie odpady trafiają do pojemników, które przeznaczone są specjalnie dla danego typu śmieci, na wysypisko transportowana jest mniejsza ilość rzeczy zmieszanych. Jak twierdzą profesjonaliści z firmy Asklepios: ,,dzięki rozdzielaniu odpadów możliwe jest ich ponowne wykorzystanie w tworzeniu nowych przedmiotów’’. Aby ułatwić społeczeństwu segregację śmieci stosowane są odpowiednie oznaczenia, przede wszystkim kolorystyczne, na pojemnikach. Kolor niebieski na śmietniku daje informację, że można wrzucać do niego produkty wykonane z papieru. Żółty– tworzywa sztuczne i aluminium, zaś zielony lub biały– odpady szklane. Są to podstawowe surowce, jednak istnieją jeszcze pojemniki specjalnego przeznaczenia na chociażby materiały medyczne czy baterie.

Z jakimi pojemnikami na segregowane odpady można się spotkać?

Wspomniane przedmioty przede wszystkim różnią się tworzywem, z jakiego są wykonane, wielkością oraz konstrukcją. Pojemniki na śmieci dobiera się według tego, w jakim miejscu będą umieszczone oraz ile osób będzie z nich korzystać. Jeśli śmietnik ma być przeznaczony dla, przykładowo, bloku mieszkalnego, powinien być on dość duży, np. o pojemności 1100 litrów. Wiele firm oferuje również małe pojemniki, lepsze dla domu jednorodzinnego. Opisywane wyroby mogą być wykonane z plastiku o odpowiednim kolorze lub z blachy. Posiadają one na swojej powierzchni napis, mówiący o tym, jakie odpady można do niego wrzucać. Jeśli pojemnik będzie stał na zewnątrz, warto zainwestować w taki, który będzie dość ciężki, co uniemożliwi ewentualną kradzież czy dewastację. Większość modeli pojemników jest wyposażonych w kółka, które bardzo ułatwiają transport zarówno użytkownikom, jak i pracownikom firm wywożących śmieci. Jeśli chodzi o konstrukcję, wielu producentów oferuje pojemniki ,,siatkowe’’, dzięki którym dobrze widać odpady, które znajdują się w środku. Pamiętajmy jednak, aby nie wrzucać do nich resztek jedzenia, ponieważ zapach roznoszący się wokół może być nieprzyjemny dla innych użytkowników. Pojemniki różnią się także sposobem ich otwierania. Możemy spotkać się ze śmietnikami, które wymagają podniesienia klapy, ale także z takimi, które posiadają otwarcie rozsuwane, które znacznie ułatwia użytkowanie.  

Materiał partnera