Opakowania do tabletek

Jak powstają opakowania do tabletek?

Opakowania odgrywają ogromną rolę w branży farmaceutycznej. Właściwe przechowywanie leków jest gwarancją ich skuteczności, a przede wszystkim bezpieczeństwa stosowania i zdatność do użytku. Dlatego też producenci medykamentów przywiązują dużą uwagę do tego, jak powstają pojemniki na tabletki, pastylki czy witaminy w kapsułkach. Opakowania takie powstają najczęściej z tworzyw sztucznych.

Czym muszą charakteryzować się opakowania na tabletki?

Niestaranny wybór opakowania na tabletki grozi tym, że leki nie będą należycie chronione przed czynnikami zewnętrznymi. Dlatego też ich wykonanie wymaga dokładności oraz zastosowania odpowiednich procesów technologicznych.

Zwykle niewskazane jest, aby tabletki były narażone na działanie promieni słonecznych. W związku z tym do produkcji przeznaczonych do nich opakowań wykorzystuje się tworzywa sztuczne, które nie są transparentne i mają białą, mleczną barwę. Ponadto pojemniki na leki muszą być bardzo szczelne. Nie mniejsze znaczenie ma łatwy sposób ich otwierania i zamykania. Dzięki temu można wygodnie korzystać z takiego opakowania.

Tabletki nie mogą zostać też w żaden sposób uszkodzone – tworzywo użyte do produkcji buteleczki czy pojemnika musi być odpowiednio grube.

Tworzywa sztuczne świetnie sprawdzają się do produkowania opakowań do leków. Są lekkie, szczelne i umożliwiają hermetyczne zamknięcie. Jest to doskonały sposób na zabezpieczenie zwartości, jaką stanowią medykamenty w formie tabletek. Opakowania takie mogą mieć także dowolną pojemność zgodną z życzeniem producenta farmaceutyków” – mówi ekspert z firmy Onplast.

Opakowania do tabletek – jak wygląda ich produkcja?

Nie każdy pojemnik z plastiku może być wykorzystany do tego, aby przechowywać w nim tabletki. Musi on spełniać szereg surowych norm.

Opakowania do tabletek powstają z polipropylenu, polietylenu oraz z wkładek uszczelniających. Są one barwione przeznaczonym do tego białym pigmentem. Składają się na nie specjalnie zaprojektowane wieczka – wciskowe, z amortyzatorem lub z silica gel, czyli z pochłaniaczami wilgoci. Oprócz tego muszą mieć bezpieczne zakrętki oraz aluminiowe membrany. Ich producenci dbają też o to, aby miały one pierścienie gwarancyjne.  

O tym, czym powinny się charakteryzować opakowania na tabletki, mówią ściśle określone normy i przepisy. Tylko pojemniki, które je spełniają, dostają atesty – informują one o tym, że można je wykorzystać do przechowywania leków. Należą do nich Świadectwa Jakości wystawiane przez Narodowy Instytut Leków po poddaniu opakowań skrupulatnym badaniom.

Materiał partnera