zakup mieszkania

Etapy zakupu mieszkania

Stało się. Wiesz już, które mieszkanie jest Twoim wymarzonym miejscem do życia. Już widzisz, jak aranżujesz wnętrze, wybierasz nowoczesne meble, zapraszasz bliskich na parapetówkę… Zanim jednak Twoje marzenia będą mogły się spełnić, musisz przejść przez konieczne etapy zakupu mieszkania. Jeśli jawi Ci się to jako nudna szara rzeczywistość, nie musisz się martwić. Poniżej dowiesz się wszystkiego na temat kupna swoich nowych czterech kątów.

Jak wygląda kupno mieszkania krok po kroku?

Zakup mieszkania z rynku deweloperskiego, chociaż czasochłonny, nie jest trudny. Niestety, ale dopełnienie formalności jest koniecznie, nie tylko w branży deweloperskiej, ale w wielu innych dziedzinach życia. Jak więc to wygląda?

  1. Sprawdzenie lokalu – zanim zdecydujesz się na konkretne lokum, poznaj informacje dotyczące prawnego statusu działki. Warto też zorientować się w technologii jego wykonania budynku. Zasięgnij także opinii na temat dewelopera – jego działalności, projektów, realizacji i doświadczenia.
  2. Kwestie finansowe – jeśli masz pieniądze przeznaczone na zakup nowego mieszkania, omijają Cię formalności związane ze staraniem się o kredyt. Jeśli jednak nie, zazwyczaj wybierzesz się do banku po kredyt hipotetyczny.
  3. Kredyt – wybór banku zależy od Ciebie. Możesz postawić na taki, który oferuje najkorzystniejsze warunki lub w którym masz już konto bieżące. Specjaliści sprawdzą Twoją zdolność kredytową. Jeśli otrzymasz pozytywną odpowiedź, możesz bez obaw przejść do kolejnego etapu.
  4. Umowa przedwstępna – podczas oczekiwania na pieniądze podpisujesz umowę przedwstępną. Może ona mieć formę aktu notarialnego, jednak niekoniecznie. Podczas podpisywania dokumentu, trzeba wpłacić zadatek lub zaliczkę.
  5. Zadatek i zaliczka – wiele osób myli te pojęcia lub nawet utożsamia je. Warto jednak wiedzieć, że jeśli nie dojdzie do finalnego zakupu, deweloper jest zobowiązany oddać zaliczkę (czasami w podwójnej kwocie). Zadatek zaś nie jest zwrotny. Wszystkie informacje są zawarte w umowie przedwstępnej.

Jak wygląda ostateczna umowa podczas zakupu mieszkania?

Ostatnim – i bez wątpienia najprzyjemniejszym etapem – jest podpisanie umowy, a w konsekwencji odbiór mieszkania. Taki dokument występuje już w postaci aktu notarialnego. Jest spisywany w obecności wszystkich niezbędnych osób – kupującego, sprzedającego, notariusza i innych osób zaangażowanych w transakcję.

Jak mówi specjalista z firmy Samson Dom Sp. z o.o., umowa zawiera między innymi aktualny odpis z księgi wieczystej oraz zaświadczenie o udzieleniu kredytu. Po tym etapie bez przeszkód możesz odebrać swoje wymarzone „M”. Najlepiej, by przekazanie nieruchomości odbyło się już w niej. Po podpisaniu protokołu zdawczo-odbiorczego, który dokładnie przedstawia stan mieszkania, jego wyposażenie, instalacje i inne uwagi, możesz zacząć w końcu planować aranżację i… huczną parapetówkę.

Materiał partnera