kolorowego druku 3D

Druk 3D w kolorach

Technologia druku 3D bardzo się rozwija, choć do niedawna była w dużej mierze głównie jednokolorowa. Odpowiadając na coraz bardziej sprecyzowane wymagania klientów, firmy specjalizujące się w druku 3D postawiły na druk wielokolorowy. Jest to możliwe dzięki zaawansowanym technologiom, a jedną z bardziej popularnych metod jest CJP. O co chodzi? Jak można uzyskać kolorowy wydruk 3D?

Co trzeba wiedzieć o usłudze druku 3D w kolorach?

Gdy mowa o kolorowym druku 3D, to często w zasadzie na jednym oddechu pada również określenie „CJP”. Co to takiego? Jest to technologia o pełnej nazwie ColorJet Printing. Wykorzystuje się ją głównie do tworzenia wielokolorowych prototypów z gipsu.

Metoda CJP polega na warstwowym utwardzaniu gipsowego materiału proszkowego. Otrzymane finalnie wyroby charakteryzują się tym, że wiernie odzwierciedlają zarówno kształt, jak i kolor projektu.

Technologia kolorowego druku 3D CJP bardzo dobrze sprawdzi się na przykład podczas produkcji figurek do gier planszowych lub form do odlewów. Umożliwia ona także nanoszenie na drukowany model tekstu oraz zdjęć.

Jak odbywa się druk 3D W kolorze?

Drukowanie 3D w technologii CJP to warstwowe spajanie kompozytu proszkowego na bazie gipsu za pomocą dozowanych ciekłych lepiszczy.

Realizacja w pełni kolorowych projektów jest możliwa dzięki wykorzystaniu trzech dodatkowych głowic drukujących dla trzech podstawowych barw: Cyan, Magenta i Yellow.

Orientacyjna rozdzielczość koloru wynosi 600 x 540 dpi, natomiast możliwe kolory to aż 65 000 barw.

Zalety technologii CJP – ColorJet Printing

Zdecydowanie najbardziej znaczącymi zaletami opisywanej technologii jest krótki czas budowy modelu, a także niskie koszty produkcji.

Ogromnym plusem jest też brak konieczności korzystania z podpór pod skomplikowane modele. Jest tak dlatego, że niezwiązany proszek przemieszczający się dookoła powstającego modelu stanowi wsparcie dla kolejnych warstw przyrostowych.

Jak tłumaczy ekspert z firmy 3D-TAL: „Obróbka 3D w technologii CJP daje także możliwość wygładzenia i wyrównania powierzchni, a także lakierowania natryskowego pod wybrany kolor. Bez problemu można uzyskać nie tylko element o określonym zabarwieniu, ale także o wykończeniu matowy, błyszczącym lub satynowym”.

Wydruk 3D pokrywa się też często specjalnym laminatem, który nie tylko wzmacnia strukturę wyrobu, ale także nadaje prototypowi wodoodporność.

Gdzie sprawdzi się kolorowy druk 3D?

Technologia CJP może być wykorzystywana w branżach takich jak:

  • architektoniczna,
  • edukacyjna,
  • rozrywkowa,
  • medyczna.

Sprawdza się ona także przy tworzeniu efektownych i funkcjonalnych modeli designerskich, inżynieryjnych, odlewniczych itd.

Kolorowe wydruki 3D to przede wszystkim:

  • makiety architektoniczne,
  • formy przeznaczone do odlewów,
  • prototypy prezentacyjne
  • opakowania i obudowy,
  • ekonomiczne modele pokazowe.

Oczywiście możliwości wykorzystania opisywanej technologii są znacznie szersze, a wymienione przykłady to jedynie orientacyjna reprezentacja całościowego spektrum.

Materiał partnera