recykling samochodu

Na czym polega recykling samochodów

Samochody przyczyniają się do zanieczyszczania powietrza nawet wtedy, gdy nie jeżdżą. Jak to możliwe? Auta to skomplikowane maszyny. Składają się z wielu elementów z różnych materiałów, które stopniowo przenikają do gleby, wód i powietrza, w miarę jak pojazd niszczeje. Dlatego należy poddawać je recyklingowi, aby nie tylko ochronić środowisko, ale też odzyskać tyle, ile się da.

Formalności związane z recyklingiem aut

Recykling aut to skomplikowany i wieloetapowy proces, który wymaga wiedzy, odpowiednich urządzeń i zabezpieczeń dla osób przeprowadzających prace. Dlatego nie wystarczy oddać samochodu na pierwszy lepszy złom. Recykling aut z prawdziwego zdarzenia przeprowadzają wyłącznie licencjonowane firmy, takie jak np. Skup samochodów – auto złom z Gdańska.

Kasacja samochodu nie polega na pocięciu go i przerobieniu na żyletki – mówi specjalista. – Trzeba pamiętać, że w samochodzie stosuje się wiele substancji toksycznych, żrących i palnych, szkodliwych dla zdrowia i otoczenia. Dlatego prace przeprowadzają wykwalifikowane osoby z zachowaniem środków bezpieczeństwa.

Jeżeli chcemy, aby nasz samochód nie stanowił obciążenia dla środowiska ani zagrożenia dla organizmów żywych, a także zależy nam na tym, aby części wykonane z surowców wtórnych jeszcze na coś się przydały, należy wybrać się do firmy, która oferuje legalne złomowanie pojazdów. Takie podmioty wydają oświadczenia, na podstawie których można wyrejestrować pojazd.

Na czym polega recykling samochodów?

Auta są wykonane w dużej mierze z surowców wtórnych. Metalowe nadwozie oraz to, co kryje się pod maską, można przetopić i ponownie wykorzystać, podobnie jak gumę z opon czy plastik z wnętrza. Obok tych elementów, które dostaną nowe życie, są też takie, które raz wykorzystane już do niczego się nie nadają, a ponadto mogą być niebezpieczne. Trzeba je więc odseparować i zabezpieczyć.

Kasacja auta jest wieloetapowa i wymaga sporo siły, wiedzy, a także specjalistycznego sprzętu. Rozpoczyna się od usunięcia wszystkich płynów: paliwa z baku, oleju, płynu z układów hydraulicznych, czynnika chłodniczego czy kwasu z akumulatora. Każda z tych cieczy musi być dokładnie usunięta i zabezpieczona przed wyciekiem, a następnie zutylizowana. Osuszony samochód jest rozbierany aż do ostatniej śrubki, a pojedyncze elementy segreguje się według materiału, przydatności i możliwości ponownego przetwarzania. To, co nie może być już wykorzystane, jest niszczone, a to, co jeszcze się przyda, trafia dalej do odbiorców odpadów, którzy przekazują je do recyklingu. Po odpowiedniej kasacji z samochodu nie zostaje nic, za to wiele elementów ma szansę jeszcze posłużyć człowiekowi.

Materiał partnera