pielęgnacja sierści konia

Artykuły niezbędne do pielęgnacji koni

Koń wymaga codziennej pielęgnacji z wykorzystaniem określonych preparatów. Konieczne jest usunięcie brudu, starej sierści oraz złuszczonego naskórka. Jest to też czas, kiedy możesz sprawdzić, czy zwierzę nie ma żadnych ran, otarć, grzybicy lub śladów infekcji. Na czym polega codzienna pielęgnacja konia? Jakie środku wybrać, aby były one bezpieczne, a zarazem w pełni skuteczne?

Codzienna pielęgnacja konia 

Zachowanie odpowiedniej higieny konia pozytywnie przekłada się na jego samopoczucie i stan zdrowia. Jeżeli chcesz, żeby koń nie chorował i dłużej żył, musisz znać podstawy pielęgnacji tych pięknych i wymagających zwierząt:

  • na czyszczenie poświęcaj około 30 minut przed jazdą,
  • przetrzyj konia zgrzebłem, co spowoduje usunięcie większych zabrudzeń,
  • wyczyść zwierzę twardą szczotką,
  • podczas szczotkowania miękką szczotką zwróć uwagę na miejsca, gdzie mogą powstawać największe otarcia,
  • wyczyść głowę i grzywę,
  • rozczesz ogon,
  • oczyść kopyta za pomocą kopystki i specjalnej szczotki,
  • wyczyść nos i chrapy.

Do pielęgnacji konia możesz użyć specjalnych preparatów. Znajdziesz je w sklepie internetowym Fit-vet. Stosując balsamy, wyleczysz małe lub większe zranienia, otarcia od siodła lub zapalenia skóry w okresie letnim. Lato to czas, kiedy koniom przeszkadzają owady. Pomóż mu, stosując naturalne produkty odstraszające muchy, meszki, gzy, komary.

Przybory i środki do pielęgnacji konia 

Konie to niezwykle wymagające zwierzęta, jeśli chodzi o pielęgnację. Wystarczy na krótką chwilę zapomnieć o ich czyszczeniu i mogą poważnie zachorować. Produkty do pielęgnacji sierści konia to głównie szczotki wykonane z naturalnego włosia lub kokosa, zgrzebła gumowe i żelowe. Do czyszczenia kopyt używaj kopystki lub szczotkokopystki.

Ważne jest też mycie konia. Wybierz kosmetyki bogate w odżywcze i naturalne składniki. Wśród nich są szampony, środki czystości, produkty regenerujące: balsamy, odżywki, maści i kremy. Zastosuj środki mające właściwości czyszczące i jednocześnie dające zwierzęciu ulgę. Mogą to być szampony odstraszające owady, profilaktyczno-lecznicze lub z kolagenem, który zapobiega pękaniu naskórka.

Najczęściej w pielęgnacji kopyt konia stosuje się dziegieć, który ma właściwości bakteriobójcze i wysuszające. Zalecany jest do smarowania kopyt. Stosuje się go dwa razy w tygodniu u konia, który stoi na wilgotnym podłożu. W codziennej pielęgnacji kopyt możesz używać smaru, gdy zwierzę stoi w stajni. Dobrze sprawdzi się np. Balsam Warendorf do nacierania kopyt i pęcin. Chroni on konia przed grudą i pozwala na leczenie już istniejących problemów.

Materiał partnera