Na co zwrócić uwagę kupując okulary przeciwsłoneczne

Lato jest okresem, w którym znacznie wzrasta sprzedaż okularów przeciwsłonecznych. Ciesząc się wreszcie dobrą pogodą oraz słońcem, chcemy bowiem jak najbardziej zwiększyć swój komfort oraz zabezpieczyć swoje oczy przed negatywnym wpływem promieni słonecznych. Jest to bardzo ważne, ponieważ słońce oprócz dostarczania nam radości oraz energii do życia, niesie także za sobą dużo zagrożeń dla naszych oczu. W jaki sposób wybrać jednak właściwie okulary przeciwsłoneczne, tak aby nam pomagały, a nie szkodziły?

Dlaczego warto nosić okulary przeciwsłoneczne

Pomimo iż wiele osób traktuje okulary przeciwsłoneczne przede wszystkim jako atrakcyjny element swojego wizerunku, powinniśmy je nosić jednak przede wszystkim z myślą o swoim zdrowiu oraz o tym, żeby zapobiec negatywnym skutkom promieni słonecznych. Warto przy tym wiedzieć, że okulary przeciwsłoneczne powinniśmy nosić nie tylko latem, ale w każdy słoneczny dzień, także w innych porach roku. Latem oczywiście nasłonecznienie jest największe i dlatego wtedy najczęściej myślimy o zakupie okularów, jednak groźne może być także wysokie nasłonecznienie np. zimą.

Na co zwracać uwagę przy zakupie okularów przeciwsłonecznych

Niezależnie od pory roku, najważniejszym elementem, jaki powinniśmy brać pod uwagę dokonując zakupu okularów przeciwsłonecznych, jest posiadanie przez nie odpowiednich filtrów, które będą w stanie skutecznie chronić nasze oczy. Pamiętajmy przy tym, żeby nie kupować okularów  w markecie czy na bazarze, tylko w salonach optycznych. Tylko wtedy bowiem będziemy mieć pewność, że nie kupujemy kota w worku.

Jak tłumaczy nasz rozmówca z Salonu Okulistyczno-Optycznego w Dębicy: Tanie okulary przeciwsłoneczne bardzo często mogą tylko bardziej szkodzić naszym oczom niż zapewniać im właściwą ochronę. Kupienie okularów z przyciemnianymi szkłami, które nie posiadają żadnych filtrów, może być dla nas bardzo niebezpieczne. Powodują bowiem, że źrenice oczu, żeby dobrze widzieć, nadmiernie się rozszerzają, co skutkuje tym, że do oczu wpada jeszcze większa ilość promieni słonecznych.

Dokonując więc zakupu okularów przeciwsłonecznych koniecznie musimy sprawdzić, czy posiadają one szkła z certyfikatem CE, który świadczy o tym, że przeszły wszelkie niezbędne testy i spełniają wymagania stawiane przez UE. Nie wybierajmy również okularów ze zbyt ciemnymi szkłami, ponieważ te również będą skutkowały nadmiernym rozszerzaniem się źrenic. Najlepiej jest wybierać okulary o kolorach szkieł w różnych odcieniach zieleni, szarości i brązu. Nie kupujmy szkieł takich, które mają czerwone, fioletów lub żółte szkła, ponieważ będą działały drażniąco na oczy, co również nie przyniesie zbyt dobrego rezultatu.

Materiał partnera