ssaki medyczne

Zastosowanie ssaków medycznych

Trudno wyobrazić sobie jakikolwiek gabinet zabiegowy, pozbawiony urządzeń wykorzystujących technologie ssące. Najistotniejszym elementem takich systemów są ssaki medyczne, które oprócz karetek, szpitali i ośrodków zdrowia coraz częściej spotkać można również w domach.

Ssaki chirurgiczne służą usuwaniu rozmaitych płynów ustrojowych i operacyjnych pacjenta, ale także tkanek (w tym tkanki kostnej i tłuszczowej) oraz gazów – tłumaczy specjalista INMED Karczewscy. Ssak mechaniczny oraz pneumatyczny lub bateryjny stanowią jeden z podstawowych elementów wyposażenia ambulansu. Urządzenia do odsysania znajdują zastosowanie niemal we wszystkich dziedzinach medycyny – zarówno w chirurgii ogólnej, jak i plastycznej (np. do liposukcji), podczas zabiegów endoskopowych i operacji neurochirurgicznych.

Klasa aparatury ssącej

Obecnie na rynku dostępna jest niezwykle szeroka gama urządzeń ssących, przy czym coraz częściej spotykamy ssaki o szerokim spektrum zastosowań. Tak szeroka różnorodność oferty może utrudniać właściwy wybór, jednak pewną wskazówką będzie oznaczenie klasy urządzenia.

Wyróżnia się 3 zasadnicze klasy medycznej aparatury ssącej. Sprzęt oznaczony klasą CF to urządzenia najwyższej jakości. Takie ssaki jako jedyne mogą być wykorzystywane do operacji na otwartym sercu. Klasa BF oznacza urządzenia najczęściej spotykane w karetkach pogotowia i w większości sal operacyjnych. Najniższa klasa ssaków posiada oznaczenie B, a jeśli aparat nie posiada żadnego oznaczenia, domyślnie oznacza to właśnie tę kategorię.

Wyższa klasa ssaka sugeruje oczywiście większą kontrolę, łatwiejsze sterowanie oraz bardziej płynną regulację mocy ssania. Należy jednak pamiętać, że jeśli planujemy wykorzystywać urządzenie do prostych zabiegów, wybór solidnego ssaka niższej klasy będzie rozsądniejszy od zakupu modelu klasy BF.

Cechy charakterystyczne modelu a zastosowanie

Ssaki medyczne stosowane w karetkach pogotowia muszą charakteryzować się kilkoma cechami mniej istotnymi w przypadku zastosowań stacjonarnych. Po pierwsze ważna jest tutaj maksymalna szybkość i wydajność odsysania, nazywana dynamiką odsysania, a także szybka gotowość do użycia – wymienia ekspert INMED Karczewscy. Aparatura w ambulansie musi też być lekka i odporna na uszkodzenia mechaniczne czy wstrząsy. Dobrym pomysłem jest wybór ssaka z możliwością zasilania z różnych źródeł.

Aparaty ssące dla szpitali powinny spełniać rozmaite funkcje, ponieważ muszą sprostać odsysaniu bardzo różnych substancji, w tym nie tylko płynów wewnątrz- i pozaustrojowych, ale też np. materiałów zakaźnych. Wybierając ssak do użytku szpitalnego warto więc zainwestować przede wszystkim w sprzęt solidny, cieszący się opinią bezawaryjnego, o dużej wydajności i łatwy w czyszczeniu.