autorefraktometr

Zastosowanie autorefraktometrów

Zapewne każdy z nas kiedyś słyszał o komputerowym badaniu wzroku. W dzisiejszych czasach tego typu badanie można wykonać praktycznie w każdym salonie optycznym i okulistycznym. Urządzeniem, za pomocą którego wykonuje się to badanie jest autorefraktometr.

Na czym polega badanie autorefraktometrem?

Wykonywane za pomocą refraktometru automatycznego, komputerowe badanie wzroku ma na celu określenie ostrości wzroku, poprzez wykonanie pomiarów krzywizny rogówki oraz soczewki oka. Samo badanie autorefraktometrem polega na wpuszczeniu do oka wiązki promieniowania podczerwonego i dokonaniu analizy refleksów wiązki odbijających się od struktur oka. Wbudowany w urządzenie komputer dokonuje dokładnej analizy uzyskanych refleksów, na podstawie czego generuje dane pokazujące określoną wadę refrakcji u pacjenta.

Badanie jest całkowicie nieszkodliwe i bezbolesne. Pomiar refrakcji w każdym oka trwa nie dłużej niż kilka sekund. W trakcie badania pacjent ma za zadanie obserwować przedstawioną w dali fotografię.

Badanie wstępne

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Poland Optical, która specjalizuje się w sprzedaży najwyższej klasy sprzętu optycznego oraz urządzeń okulistycznych: Komputerowe badanie wzroku jest bardzo przydatne, ponieważ pozwala znacznie przyśpieszyć proces określenia refrakcji wzroku. Musimy jednak pamiętać, że badanie wykonane za pomocą autorefraktometru jest tylko badaniem wstępnym i nie może być podstawą do dobrania dokładnej mocy okularów czy soczewek korygujących wadę wzroku.

Powodem takiego stanu rzeczy jest charakter badania wykonywanego tą metodą. Autorefraktometry dokonują bowiem pomiaru z zewnątrz i badanie to nie wymaga od pacjenta żadnej współpracy. Tymczasem widzenie jest niezwykle złożonym procesem, i żeby dobrać odpowiednią moc okularów korekcyjnych konieczny jest czynny udział pacjenta oraz określenie jego odczuć związanych z konkretną mocą proponowanej mocy soczewek korekcyjnych.

Materiał partnera