Zasady doboru aparatów słuchowych

Problemy ze słuchem nie dotyczą wyłącznie osób w podeszłym wieku. Nie są też tak rzadkie, jak mogłoby się wydawać, sądząc po tym, jak często dostrzegamy aparaty słuchowe u innych. Aparaty te po prostu bywają po prostu bardzo dyskretne. Do wyboru mamy bardzo wiele różnych opcji – jak więc dokonać najlepszej decyzji, która ma przecież być inwestycją w poprawę jakości naszego życia? Na pewno nie należy się kierować względami czysto estetycznymi.

Najważniejsza kwestia to nasz osobisty komfort. Dzięki aparatowi słuchowemu mamy słyszeć lepiej, bez wysiłku. Przede wszystkim mowę ludzką, choć jeśli z powodu niedosłuchu przestaliśmy np. chodzić do naszej ukochanej filharmonii – koniecznie powiedzmy o tym specjaliście, który pomoże nam znaleźć urządzenie rozwiązujące ten problem.

Parametry i możliwości

Dobry aparat słuchowy pozwoli nam odbierać naturalnie brzmiące dźwięki zarówno muzyki, jak i ludzkiego głosu. Wiele modeli automatycznie wyłuskuje odpowiedni zakres częstotliwości i oczyszcza go z różnych szumów czy sprzężeń. Jeśli mamy problem tylko na przykład z niskimi dźwiękami, powinniśmy zaopatrzyć się w aparat, który wzmocni je, ale pozostałe pozostawi bez zmian. Jeśli będziemy słyszeć głośniej wszystko, mimo iż tego nie potrzebujemy, nasza wada może się nawet pogłębić.

Dopasowanie do indywidualnych potrzeb

Warto przetestować kilka różnych urządzeń, zachowując należyte odstępy czasowe pomiędzy kolejnymi próbami, dzięki czemu lepiej ocenimy, która opcja najbardziej nam odpowiada. Specjalista pomoże nam się zdecydować, porównując nasze słyszenie i rozumienie mowy przed i po założeniu aparatu, podobnie jak optyk czy optometrysta pomaga dobrać odpowiednią moc szkieł w okularach.

Jeśli ubytek słuchu jest w naszym przypadku znaczący, prawdopodobnie będziemy musieli wybrać aparat zauszny. Kiedy wada jest stosunkowo mała, często wystarczy urządzenie wewnątrzuszne. – Jest ono zdecydowanie mniej widoczne, aczkolwiek nie możemy go stosować, jeśli nasz kanał uszny jest zbyt wąski lub mamy wysięk z ucha – zastrzega specjalista z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej LAR-MED w Żywcu.

Kwestie estetyczne

Szeroki wybór aparatów zausznych z pewnością pozwoli nam jednak znaleźć model nie tylko małych rozmiarów, ale w dodatku dopasowany do odcienia naszej skóry i włosów, co nie będzie rzucać się w oczy. Coraz popularniejsze stają się też aparaty, które wręcz przeciwnie – zwracają uwagę żywymi kolorami albo dzięki metalicznemu połyskowi przeobrażają się w swoistą biżuterię lub stylizują na „cyborga”. Z takiego rozwiązania chętnie korzystają osoby młode i dzieci.

Komfort użytkowania

Niezależnie od tego, jak będzie zaś nasz aparat słuchowy wyglądał, powinien być dla nas prosty w obsłudze. Mniejsze modele mają mniejsze baterie i przełączniki. Nawet więc jeśli dyskrecja jest dla nas bardzo ważna, lepiej zdecydować się na urządzenie większe, ale wygodniejsze podczas codziennego użytku, zwłaszcza jeśli mamy problemy ze wzrokiem lub brakuje nam nieco zręczności manualnej w operowaniu drobnymi przedmiotami.

Materiał partnera