kurzajki

Zamrażanie kurzajek – jak to zrobić?

Estetyczny wygląd dłoni i stóp jest uzależniony nie tylko od starannie wypielęgnowanych paznokci, ale również od gładkości i wyrównanego kolorytu skóry. Często jednak pojawiają się niekorzystne zmiany, które nie tylko szpecą naszą skórę, ale również mogą stanowić bolesną dolegliwość.

Kurzajka – co to właściwie jest?

Kurzajka to rodzaj brodawki wirusowej, wywoływanej przez ludzkiego brodawczaka HPV (human papilloma virus). Przyczyną jej powstawania może być uraz naskórka, ale również niekorzystna dieta, nadmiar stresu i przemęczenie czy obniżona odporność organizmu. Zazwyczaj kurzajka jest stosunkowo nieszkodliwa i niedokuczliwa, ale zdarzają się przypadki, kiedy może sprawiać ból (np. kiedy powstaje w pobliżu paznokcia lub wręcz podważa jego płytkę), a nawet prowadzić do stanów zapalnych (zwłaszcza kiedy występuje na stopach – wnika wtedy głęboko w skórę). Brodawki mają postać nieregularnych, szorstkich grudek, o różnych odcieniach (od cielistego czy różowego, aż po brunatny).

Rodzaje brodawek

W zależności od wirusa, który spowodował pojawienie się brodawki, wyróżnia się 2 główne rodzaje tego typu zmian skórnych:

  • Myrmecia – wywoływane przez HPV-1, zlokalizowane zazwyczaj na stopach, ale także na dłoniach i paznokciach. Ten rodzaj brodawek jest dość bolesny i uciążliwy, towarzyszą mu często stany zapalne, jednak po wyleczeniu skóra uodparnia się na tę dolegliwość.
  • Brodawki mozaikowe – ich przyczyną jest HPV-2. Pojawiają się na stopach, tworząc przeważnie większe skupiska – stąd nazwa. Brodawki mozaikowe nie są bolesne, jednak mają skłonność do nawracania.

Oprócz tego istnieją również brodawki płaskie, występujące najczęściej u dzieci i młodych ludzi. Wyglądają one jak niewielkie, jasne grudki, szorstkie lub gładkie. Brodawki płaskie pojawiają się na rękach, szyi i czole – nie wiążą się z nimi żadne poważniejsze dolegliwości i zazwyczaj po pewnym czasie znikają same.

Jak zlikwidować kurzajki?

Z kurzajkami możemy walczyć zarówno przy pomocy środków powszechnie dostępnych w aptekach (maści, żele i płyny do stosowania miejscowego), jak też w gabinecie dermatologa. W tym drugim przypadku istnieje kilka metod, o których warto wspomnieć:

  • Krioterapia – czyli zamrażanie kurzajek ciekłym azotem
  • Elektrokoagulacja – czyli usuwanie brodawek z użyciem prądu
  • Laseroterapia – czyli likwidacja kurzajek przy pomocy lasera CO2
  • Łyżeczkowanie – czyli chirurgiczna metoda, polegająca na wycinaniu kurzajek skalpelem, przy znieczuleniu miejscowym

Najpopularniejszym sposobem usuwania kurzajek jest obecnie krioterapia – tego typu zabieg możemy również wykonać samodzielnie, przy użyciu preparatów zamrażających dostępnych w aptekach lub w internecie (np. http://undofen.pl/kurzajki/). Brodawka jest wówczas wymrażana do korzenia, w temperaturze -50oC. Taka metoda zabezpiecza też przed rozprzestrzenianiem się kurzajek przez autozakażenie, ponieważ stosuje się przeważnie jednorazowy aplikator.