Kiedy warto sięgnąć po krople z żelazem?

W dzisiejszych czasach trudno jest zapewnić swojemu organizmowi odpowiednią podaż żelaza. Szkoda, bo jest ono pierwiastkiem niezbędnym do wytwarzania hemoglobiny, czyli białka odpowiedzialnego za transport tlenu. Warto więc suplementować żelazo, na przykład za pomocą kropli, które ten pierwiastek zawierają. Radzimy kiedy warto po nie sięgać.

Anemia – choroba z braku żelaza

Krople z żelazem to doskonały sposób na dostarczenie tego pierwiastka do swojego organizmu. Zabieg ten potrzebny jest szczególnie osobom borykającym się z anemią, czyli zespołem objawów chorobowych, który polega na stwierdzeniu niższej od przyjętej normy wartości hemoglobiny i erytrocytów wraz ze spowodowanymi przez nie następstwami. Anemia, zwana też niedokrwistością, spowodowana może być np. utratą krwi, upośledzeniem wytwarzania erytrocytów lub skróconym czasem życia erytrocytów.

Anemię u chorego poznać można poprzez bladość skóry, ogólne osłabienie, niskie ciśnienie krwi, bóle zamostkowe, tachykardię a w skrajnych przypadkach także utraty przytomności. Najczęściej występuje u niemowląt między 6 a 18 miesiącem życia i spowodowana jest niedoborem żelaza – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący LABORATORIA NATURY.

Zastosowanie kropli z żelazem

Krople z żelazem są doustnym preparatem stosowanym w przypadku niedoboru żelaza. Najczęściej wykorzystuje się go w leczeniu zaawansowanej niedokrwistości (rozpoznać ją może jedynie lekarz specjalista, w oparciu o analizę wyników badań przeprowadzonych na tę okoliczność). Krople z żelazem stosować można też w łagodniejszych odmianach anemii, jeśli zwiększenie żelaza w diecie nie przynosi zamierzonych rezultatów w ciągu dwóch miesięcy od rozpoczęcia terapii.

Krople z żelazem mają za zadanie uzupełnienie poziomu żelaza w organizmie pacjenta. Stosować mogą je zarówno dorośli, jak i dzieci oraz młodzież. O tym jak długo należy je przyjmować decyduje lekarz, który zdecydował się na przepisanie pacjentowi tego specyfiku.

Żelazo powinno być podawane po jedzeniu. Chociaż lepiej wchłania się na czczo i niektórzy specjaliści zalecają przyjmowanie go na godzinę przed posiłkiem, to podawane w ten sposób może być bardzo źle tolerowane przez organizm pacjenta (mogą pojawić się nudności i bóle brzucha). Jeśli pacjentowi wydaje się, że działanie kropli jest zbyt mocne lub zbyt słabe, powinien to jak najszybciej skonsultować ze swoim lekarzem lub z zaufanym farmaceutą.

Przy przyjmowaniu żelaza nie należy popijać go herbatą. Nie należy też przyjmować preparatów z żelazem łącznie z lekami, które podwyższają pH w żołądku, ponieważ zmniejszają one jego wchłanianie. Może się ono również zmniejszać przy jednoczesnym spożywaniu produktów mlecznych oraz takich, które są bogate w błonnik roślinny.

Materiał partnera