sprzet diagnostyczny

W jakie urządzenia diagnostyczne wyposażyć salon optyczny?

Ze względu na postęp nauki oraz nowych technologii, od kilku lat w wielu dziedzinach przemysłu i gospodarki można zaobserwować dynamiczny rozwój. Również w medycynie, dzięki nowoczesnych rozwiązaniom zarówno diagnostyka jak i leczenie przebiega sprawnie i efektywnie jak nigdy wcześniej. Wciąż istotne doświadczenie i wiedza specjalistów, nie dają najlepszych efektów, jeżeli nie idą w parze z profesjonalnym wyposażeniem gabinetu. Doskonały przykład stanowi optyka. Urządzenia i sprzęty, w jakie powinien być wyposażony współczesny salon optyczny pozwalają na wyjątkową precyzję, trafność diagnozy i odpowiedni dobór metody leczenia większości przypadków.

Trafnie postawiona diagnoza podstawą leczenia

Zabiegi diagnozujące i leczące choroby oczu wymagają najwyższego stopnia dokładności i precyzji. Owszem, istotnym pozostaje doskonałe wykształcenie lekarza specjalisty oraz lata praktyki. Ale dopiero użycie nowoczesnych urządzeń i profesjonalnego wyposażenia odpowiada za poprawne ustalenie diagnozy oraz wykrycie nawet najgłębiej ukrytych defektów. W okulistyce, jak w każdej dziedzinie medycyny, diagnoza to klucz do wyleczenia lub zapobiegania rozwojowi wszelkiego rodzaju wad i schorzeń. Jej poprawne ustalenie pozwala na szybki dobór najbardziej efektywnej metody leczenia, natomiast błąd na tym etapie może skutkować pogłębieniem wady, a nawet wystąpieniem kolejnej. Z tego względu dopiero odpowiednie wyposażenie gabinetu w przyrządy i urządzenia może pozwolić na profesjonalne i precyzyjne podejście do każdego pacjenta – przekonuje specjalista z firmy Poland Optical.

Wyposażenie diagnostyczne w dobrym gabinecie

Na rynku można spotkać się z bogatą ofertą urządzeń diagnostycznych, których zadaniem jest szybka, automatyczna i obiektywna ocena ostrości widzenia. Niektóre z nich oferują dodatkowe badanie widzenia zmierzchowego, test peryferyjnego widzenia, kontrastu itd. Nie warto zapominać o klasycznej tablicy Snellena – u niektórych pacjentów badanie autorefraktometrem jest niemożliwe. Kluczowe pozostaje również wyposażenie meblowe: stoliki okulistyczne na przyrządy diagnostyczne lub tzw. unity składające się z regulowanego fotela dla pacjenta oraz półek do mocowania przyrządów. To doskonałe rozwiązanie dla niewielkich gabinetów, w których rozsądne zagospodarowanie przestrzeni jest szczególnie ważne. Urządzeniami wartymi wyszczególnienia są analizatory rogówkowe, keratometry, ultrasonografy, systemy OCT i SLO pozwalające na bezinwazyjne poznanie przekroju oka pacjenta, polomierze czy specjalistyczne lampy szczelinowe.

Naturalnie nowoczesnych urządzeń wspomagających pracę współczesnych salonów optycznych jest dużo więcej. Ich dobór w dużej mierze zależy od zakresu działania i ilości zabiegów np. mniejszego wyposażenia będzie wymagał gabinet działający w towarzystwie sklepu optycznego. Bez względu na ilość prowadzonych działań diagnostycznych istotną kwestią pozostaje użytkowanie najwyższej klasy urządzeń oraz wiedza specjalisty. Doświadczenie plus nowoczesny sprzęt dobrej jakości to klucz dla stawiania poprawnych diagnoz, pozwalających na dobór najlepszego możliwego leczenia, dopasowanego indywidualnie do przypadku –  podsumowuje specjalista firmy Poland Optical.