soczewki kontaktowe

W jaki sposób dbać o soczewki kontaktowe?

Wady wzroku są dość powszechnym zjawiskiem, ale dzięki okularom i soczewkom kontaktowym nie są tak bardzo uciążliwe. Te pierwsze można odpowiednio dobrać zarówno pod względem kształtu, jak i koloru, a te drugie są bardzo wygodne i nie czuć ich obecności w codziennym użytkowaniu.

Zalety noszenia soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe znacznie ułatwiają życie osoby, która ma kłopoty ze wzrokiem. Niewątpliwie mają wiele zalet, które powodują, że pacjenci decydują się na ich zakup zamiast zwykłych okularów. Soczewki są zdecydowanie łatwiejsze w użytkowaniu, ponieważ nie ulegają uszkodzeniom i zabrudzeniom, nie parują w ciepłych pomieszczeniach oraz nie pokrywają się kroplami deszczu. Dzięki temu są chętnie używane przez sportowców, dla których podstawą jest wygoda. Bieganie, gra w piłkę nożną, ćwiczenia na siłowni lub jazda na nartach są znacznie przyjemniejsze, kiedy nie trzeba martwić się o zbicie okularów lub ich ciągłe poprawianie. Poza tym soczewki pozwalają ukryć dużą wadę wzroku. Pewnym dyskomfortem może być noszenie okularów z grubymi i niewygodnymi szkłami, które mogą stać się utrapieniem dla właściciela. Dodatkową zaletą jest fakt, że na rynku dostępne są soczewki kontaktowe o różnych kolorach, które pozwalają zmienić wygląd tęczówki i tym samym nadać twarzy całkiem innego charakteru.

Pierwsze kroki z soczewkami

Aby jednak soczewki służyły nam przez lata należy je regularnie pielęgnować. Dzięki temu eliminujemy z ich powierzchni większość drobnoustrojów, które mogłyby negatywnie wpłynąć na nasze oczy. Jeżeli pierwszy raz kupujemy soczewki kontaktowe, ich obsługi nauczy nas sprzedawca. Pokaże jak je nawilżać oraz zakładać na oczy. Dzięki codziennym ćwiczeniom wkrótce nabierzemy wprawy i nakładanie soczewek będzie nam przychodzić z łatwością. Codzienna pielęgnacja powinna już być wykonywana zgodnie z zaleceniami producenta płynu do soczewek.

Pielęgnacja soczewek podstawą zdrowych oczu

Należy pamiętać, że przed nałożeniem soczewek trzeba dokładnie umyć ręce, zdezynfekować je i osuszyć. Wtedy możemy wyjąć odpowiednią soczewkę z pudełka (należy zwrócić uwagę na dioptrię, czyli moc soczewki) ułożyć ją na ręce i delikatnie rozetrzeć płyn po obu jej stronach, a następnie posługując się palcem wskazującym nałożyć na oko.

Po usunięciu soczewki również należy ją wyczyścić i włożyć do specjalnego pojemnika napełnionego płynem, o który trzeba dbać dezynfekując go i dokładnie osuszając przed każdym kolejnym użyciem. Powinno się go wymieniać najlepiej co miesiąc i zawsze zwracać uwagę na jego termin ważności. Właściwa pielęgnacja soczewek kontaktowych pozwoli na uniknięcie nieprzyjemnych podrażnień oczu, które potrafią być uciążliwe w niektórych sytuacjach, dlatego warto nosić przy sobie również pojemnik oraz płyn do soczewek – podkreśla właściciel Zakładu Optycznego Witold Siejka-Domański, który prowadzi sklep internetowy A.B.C. Soczewki ułatwiający klientom zakup soczewek oraz płynów i kropli do oczu.