infekcje u dzieci

Uśpij czujność bakterii i wirusów – uniknij infekcji u dziecka

Infekcje bakteryjne i wirusowe to codzienność w okresie jesienno-zimowym. Zdecydowana większość z nas przynajmniej raz cierpi na choroby sezonowe, jednak na częste zachorowania najbardziej narażone są dzieci, których układ immunologiczny dopiero się kształtuje. Maluchom wyjątkowo często doskwierają typowe dla przeziębienia dolegliwości, choć nie należy zapominać, że katar i kaszel u niemowląt mogą być objawem znacznie bardziej poważnych chorób takich jak, np. grypa lub zakażenie rota wirusami.

Jak uśpić czujność drobnoustrojów?

Bakterie i wirusy nie mają litości i atakują bezwzględnie. Dzieci padają ofiarami skutków ich działań dwa razy częściej niż dorośli. Szacuje się bowiem, że osoby dorosły cierpią na chorobę przeziębieniową trzy lub cztery razy w roku, podczas gdy dzieci chorują od ośmiu do dziesięciu razy w tym samym czasie. Zapobieganie infekcjom to nierówna walka, ponieważ drobnoustroje mają dużą zdolność do mutowania, przez co zdarza się, że w ciągu jednego sezonu przeziębieniowo-grypowego zakażamy się kilkakrotnie różnymi wariantami tego samego wirusa. Mimo że walka jest nierówna, można spróbować zapobiec chorobom dzięki stosowaniu kilku prostych zasad. Przede wszystkim należy często myć ręce ciepłą wodą z mydłem, ponieważ wirusy odpowiadające, m.in. za katar i kaszel u niemowląt, są przenoszone drogą kropelkową, a co za tym idzie osadzają się na różnych przedmiotach, których dotyka dziecko. Ponadto niezbędne jest odizolowanie (w miarę możliwości) malucha od osób chorych. Zmniejszymy wówczas ryzyko zakażenia. Jeśli jednak nie mamy możliwości odseparowania dziecka, bo, np. sami jesteśmy chorzy, powinniśmy jak najczęściej wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy. Zasada ograniczania dotyczy również przedmiotów osobistych przeziębionej osoby, na których mogą osadzać się zaraźliwe drobnoustroje. Pamiętajmy, że dzieci, szczególnie te małe, z radością sięgają po wszystko, co napotkają na swojej drodze i z zainteresowaniem upychają sobie to w buzi, dlatego starajmy się uniemożliwić im zabawę akcesoriami chorego. Nie zapominajmy też, że tak samo niezdrowe jest zarówno wyziębianie organizmu, jak i jego przegrzewanie, dlatego ubierajmy maluszka w odpowiedni sposób. Jeśli na zewnątrz jest 15o, nie ma potrzeby ubierania dziecka w puchową kurtkę i kilka sweterków. W walce z drobnoustrojami najważniejszy jest jednak zdrowy tryb życia. Dostarczajmy organizmowi potrzebnej ilości witamin i mikroelementów, zadbajmy o odpowiednią ilość snu oraz o ruch – zwłaszcza ten na świeżym powietrzu. Zabierajmy więc dziecko na spacery jak najczęściej, co przyniesie korzyść całej rodzinie.

Kaszel i katar u niemowląt – jak sobie z nimi poradzić?

Często zdarza się, że, mimo usilnych starań, nie jesteśmy w stanie zapobiec infekcji u dziecka. Wówczas musimy zrobić wszystko, by jak najprędzej wyleczyć katar lub kaszel u niemowlęcia (zobacz: http://www.kaszeludzieci.pl/), które są wyjątkowo uciążliwe i sprawiają, że maluszek czuje się bardzo źle. Bez wątpienia pomogą inhalacje, które udrożnią i nawilżą drogi oddechowe, co przyniesie ogromną ulgę dziecku. Warto wykonywać parówki z dodatkiem ziół, np. rumianki, ponieważ większość z nich ma właściwości przeciwbakteryjne, dzięki czemu przyspieszymy proces wyzdrowienia dziecka. Dodatkowo możemy dodać do naparu kilka kropli olejków eterycznych, które udrożnią drogi oddechowe. Niezbędne jest też dodanie soli – jej właściwości nawilżające sprawią, że układ oddechowy maluszka nie będzie wysuszony. W przypadku kaszlu mokrego, warto regularnie oklepywać dziecko, by wydzielina nie gromadziła się w płucach. Jeśli dziecko cierpi również na katar, powinniśmy odessać nosek tuż po oklepywaniu.

Zdrowie najmłodszych jest dla rodziców wartością nadrzędną, dlatego powinniśmy zadbać o to, by nasze dziecko chorowało jak najrzadziej. Jeśli jednak dojdzie do infekcji, postarajmy się jak najprędzej zwalczyć chorobę i umożliwić maluszkowi cieszenie się każdą chwilą.

Materiał partnera