Jak uchronić swoje dziecko przed późniejszymi problemami bólowymi kręgosłupa

Jak uchronić swoje dziecko przed późniejszymi problemami bólowymi kręgosłupa

Bóle okolic kręgosłupa są według pacjentów jedną z najgorszych możliwych przypadłości. Osoby, u których się one pojawiają bardzo często nie są w stanie normalnie funkcjonować – pracować, a nawet wykonywać najprostszych codziennych czynności. Na szczęście przyczyny powstawania tego typu dolegliwości dziś są już nam bardzo dobrze znane, jednak żeby im całkowicie zapobiec, konieczne jest działanie już w okresie dziecięcym.

Dlaczego dochodzi do powstawania bólów okolic kręgosłupa?

Dolegliwości bólowe są sposobem organizmu na przekazanie nam informacji, że coś jest nie w porządku i konieczna jest nasza interwencja. Bóle kręgosłupa są dla pacjentów sygnałem, że w jego obrębie doszło do jakichś przeciążeń lub uszkodzeń. Nie ma w tym nic dziwnego. Kręgosłup pełni bowiem niezwykle istotną rolę w naszych codziennych działaniach i niestety bardzo często nieświadomie narażamy go na przeciążenia. Według nowozelandzkiego fizjoterapeuty Robina McKenziego, twórcy z powodzeniem stosowanej na całym świecie metody leczenia bólów kręgosłupa – metody McKenziego, takie mechaniczne przyczyny powstawania bólu kręgosłupa dotyczą aż 97 proc. wszystkich przypadków! Zważywszy na to, że przeciążenia kręgosłupa nie są sprawcą bólu u zaledwie 2-3 proc. pacjentów, to żeby zapobiegać powstawaniu tych dolegliwości, konieczne jest niedopuszczanie do sytuacji, w których kręgosłup byłby na te przeciążenia narażony.

Kiedy kręgosłup jest przeciążany?

Przyczyny powstawania przeciążeń mających wpływ na późniejsze pojawianie się dolegliwości bólowych okolic kręgosłupa, to przede wszystkim częste utrzymywanie złej, nienaturalnej postawy ciała, wynikające z negatywnych nawyków związanych z krzywym siedzeniem, garbieniem się oraz z niedostosowywaniem oparcia swojego fotela. Na te elementy powinniśmy zwracać szczególną uwagę nie tylko u siebie, ale przede wszystkim u swoich dzieci. To właśnie w dzieciństwie kształtują się te nawyki i jeżeli małe dziecko będzie wiedziało i starało się zawsze prosto siedzieć i unikać garbienia, to w dorosłym życiu także będzie to robiło.

Jest to tym bardziej ważne, że do powstawania przeciążeń nie dochodzi nagle, tylko jest to wieloletni proces, w trakcie którego kręgosłup stopniowo traci swoją naturalną elastyczność, ulegają również przesunięciom znajdujące się pomiędzy kręgami dyski (krążki międzykręgowe), a z czasem powstają mikrourazy będące bezpośrednią przyczyną odczuwania bólu.

Więcej na temat przyczyn powstawania dolegliwości bólowych w okolicach kręgosłupa oraz na czym polega ich późniejsze leczenie, można przeczytać na stronie www.mckenzie.pl

Materiał partnera