tradzik

Trądzik – problem, który trzeba zwalczyć

Trądzik kojarzy się nam głównie z wiekiem młodzieńczym, kiedy chodziliśmy do szkoły i każda krostka na twarzy powodowała zły humor. Wraz z wiekiem większość osób przestała mieć problemy ze skórą trądzikową, ale czasem i u dorosłych pojawia się ona jeszcze tu i ówdzie. Jest to problem nie tylko kosmetyczny, ale i chorobowy – może sygnalizować różne zmiany zachodzące w naszym ciele. Czym zatem jest trądzik, co go powoduje oraz jak go leczyć?

Czym jest trądzik?

Najprościej rzecz ujmując trądzik to zmiany na skórze, do których należą pryszcze, krostki oraz zaskórniki. Pryszcze oraz krostki charakteryzują się tym, że są wypełnione płynem oraz nie powinny być wyciskane. Skóra wokół tych zmian jest zazwyczaj mocno podrażniona, zaczerwieniona i wykazuje bolesność. Należy pamiętać, że wyciskanie krost może doprowadzić do rozszerzania się trądziku na całą twarz. Zaskórniki z kolei są to pory zamknięte przez nadmiar sebum, które przybiera kolor czarny i dlatego szpeci twarz.

Trądzik najczęściej pojawia się w okolicach czoła, nosa oraz obszaru pod ustami – czyli w tzw. strefie T. Przetłuszcza się ona najszybciej i właśnie takie warunki mogą powodować powstawanie niedoskonałości. Niektórzy jednak borykają się z większymi problemami, bowiem wypryski pojawiają się także na policzkach, szyi, dekolcie czy plecach. Rozróżnia się trzy etapy nasilenia trądziku: od najłagodniejszego (zaskórnikowego), poprzez umiarkowany (grudkowo-krostkowy), aż po zaawansowany trądzik skupiony.

Przyczyny trądziku

Trądzik powstaje z kilku powodów, jednak każdy powinien podejść do szukania genezy indywidualnie, gdyż od tego zależy między innymi sposób leczenia. Najczęściej występujące przyczyny trądziku jest to:

  • Zmiany hormonalne – to najczęstszy powód powstania zmian na twarzy, gdyż podczas dojrzewania organizm człowieka podlega wielu przemianom. Jeżeli natomiast jesteśmy dorośli i nie możemy zlokalizować przyczyny trądziku, to warto zbadać hormony płciowe oraz tarczycę – odchylenia od norm mogą sygnalizować problemy. Często u kobiet trądzik pojawia się przed miesiączką, lub tuż po niej.
  • Uwarunkowania genetyczne – często zdarza się, że jeżeli nasi rodzice mieli trądzik, to i my możemy mieć z nim problemy.
  • Niewłaściwa dieta – jedna z częstszych przyczyn trądziku. Tłusta i wysokokaloryczna dieta, z dużą zawartością cukrów, nie sprzyja naszej skórze. Niektórzy po zjedzeniu np. tabliczki czekolady na drugi dzień cierpią z powodu nowo powstających krostek. Także używki, takie jak alkohol czy papierosy, potrafią wpływać na skórę trądzikową.
  • Stres – nadmierne nerwy również przyczyniają się do powstania niedoskonałości na naszej skórze, bowiem wbrew pozorom jest ona podatna na zmiany zachodzące w psychice.
  • Leki – niektóre leki wzmagają produkcję sebum, przez co pory zapychają się i powstają wypryski. Szczególnie należy uważać na medykamenty, które wpływają na naszą gospodarkę hormonalną.
  • Środowisko naturalne – ilość chemii i zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu może powodować, że nasza skóra nie poradzi sobie z nimi i pory zaczną się zatykać – a stąd już prosta droga do powstania niedoskonałości.

Leczenie skóry trądzikowej

Skóra trądzikowa, poza niekorzystnymi zmianami w wyglądzie, może spowodować utratę pewności siebie, niechęć do wychodzenia z domu oraz duże kompleksy na tle urody. Dlatego też wiele osób decyduje się na leczenie trądziku różnymi, czasem nieodpowiednimi metodami. Jedną z podstawowych kwestii, o której w tym miejscu należy wspomnieć, jest odpowiednia pielęgnacja skóry trądzikowej – jej oczyszczanie oraz nawilżanie. Powinno być wykonywane systematycznie i przy użyciu wysokiej klasy, neutralnych dla skóry kosmetyków. Więcej na ten temat dowiecie się z tego artykułu http://www.cetaphil.pl/896/skora-problematyczna-tradzik/.

Inną bardzo istotną sprawą podczas leczenia trądziku jest higiena. Jednym z jej elementów jest unikanie wyciskanie pryszczy, ponieważ to prowadzi do ich podskórnego rozprzestrzeniania się. Jeżeli zauważymy u siebie nadmierny wysyp krostek czy innych niedoskonałości, dobrze jest się udać do dermatologa, bowiem leczenie samemu może przynieść skutki odwrotne do zamierzonych.

Każdy przypadek jest inny, więc sposobów na leczenie trądziku jest co najmniej kilka. Możemy je podzielić na zewnętrzne oraz wewnętrzne. Leczenie zewnętrzne opiera się głównie na stosowaniu maści czy kremów, które w swoim składzie zawierają pochodne witaminy A. Wiele osób używa także specjalnych sztyftów antybakteryjnych, które wysuszają pryszcza. Niektórzy wybierają się też do kosmetyczek, które pozbywają się martwego naskórka i odblokowują pory. Takie metody są dobre dla łagodnego przebiegu trądziku.

Skóra trądzikowa, która jest w dalszym stadium zaawansowania, potrzebuje już leczenia wewnętrznego, które zazwyczaj opiera się na antybiotykach. Należy stosować je pod ścisłą kontrolą lekarza, bowiem mogą mieć przykre skutki uboczne. Wśród popularnych antybiotyków znajdują się erytromycyna i tetracyklina. Mają one szerokie zastosowanie – pozwalają zwalczyć większość drobnoustrojów odpowiedzialnych za powstawanie trądziku, jednak odpowiednią dawkę zawsze musi przepisać lekarz.

Trądzik to przypadłość, której każdy z nas chciałby się pozbyć jak najszybciej. Odpowiednia diagnoza u dermatologa oraz dobranie sposobów leczenia spowoduje znaczną poprawę jakości skóry. Należy jednak pamiętać też o takich kwestiach jak zdrowy tryb życia, dieta oraz odpowiednia pielęgnacja, gdyż bez nich problem, mimo stosowania kuracji, może szybko powrócić.

Materiał partnera