menopauza

Terapia łagodząca objawy klimakterium

Menopauza to szczególny czas w życiu każdej kobiety

Klimakterium – zapowiadające starzenie się kobiecego organizmu – to czas, w którym zmiany w gospodarce hormonalnej bardzo często negatywnie odbijają się na zdrowiu i samopoczuciu kobiet. Średni wiek zatrzymania się cyklu miesiączkowego (czyli rozpoczęcia przekwitania) to 51 lat, a ostatnia menstruacja pojawia się zazwyczaj między 45. a 55. rokiem życia. Można jednak mówić także o późnym klimakterium (kiedy ostatnia miesiączka pojawia się w wieku 55-60 lat) oraz wczesnym (ustanie miesiączkowania następuje pomiędzy 40. a 45. rokiem życia). Jeśli ostatnia menstruacja wystąpi jeszcze zanim kobieta ukończy 40 lat, wówczas mówimy o menopauzie przedwczesnej, która towarzyszyć może poważnym chorobom.

Przyczyny i objawy menopauzy

Naturalną przyczyną rozpoczęcia menopauzy jest końcowa atrezja większości komórek jajowych w jajnikach, co prowadzi do wzrostu poziomu hormonów FSH oraz LH. Mniejsza liczba komórek jajowych oznacza spadek produkcji estrogenu w organizmie, który wcześniej reagował na ich działanie.

Z kolei mniej intensywna produkcja tego hormonu w kobiecym organizmie objawia się na różne sposoby – przez uderzenia gorąca, bóle głowy, poty nocne, huśtawki nastrojów, drażliwość i zaburzenia koncentracji, problemy skórne czy rozwój osteoporozy. Objawy te jednak załagodzić można rozpoczęciem hormonalnej terapii zastępczej.

Hormonalna terapia zastępcza

Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) jest leczeniem, które odpowiada na spadek produkcji estrogenów. Polega ono na suplementacji odpowiednich dawek hormonów (estrogenów lub estrogenów i progestagenu) przez kobiety, które zmagają się z negatywnymi objawami klimakterium w okresie okołomenopauzalnym.

HTZ nie tylko ułatwia kobietom przejście przez okres przekwitania, ale może również stanowić terapię profilaktyczną – przed nowotworami sutka i macicy, rozwojem osteoporozy, a także zawałami i udarami mózgu.

Terapia może być stosowana w formie doustnej, w plastrach, globułkach dopochwowych lub w zastrzykasz. To lekarz powinien dobrać najskuteczniejszy środek farmaceutyczny oraz odpowiednie dawki hormonów, a następnie regularnie kontrolować stan zdrowia pacjentki.

Każda kuracja wiąże się jednak z możliwością wystąpienia skutków ubocznych. Warto więc w trakcie hormonalnej terapii zastępczej stosować również odpowiedni suplement diety, który – dzięki swojemu składowi – pozwoli zredukować negatywne efekty HTZ. Jednym z takich środków jest Harmonella, pomagająca utrzymać naturalną równowagę organizmu.

Materiał partnera