portret dziewczyny

Srebro koloidalne – czym jest i jak działa na naszą skórę?

Srebro jest używane w medycynie od wieków, reklamowane jako lekarstwo na wszystko – od zapalenia stawów, aż po opryszczkę. Nawet dzisiaj wielu lekarzy uważa, że ​​srebro koloidalne zapewnia szereg korzyści zdrowotnych, zwłaszcza w kwestii oczyszczania oraz pielęgnacji skóry. Czym dokładnie jest ten specyfik i jakie efekty można osiągnąć poprzez jego stosowanie? Odpowiadamy na najczęstsze pytania.

Czym jest srebro koloidalne?

Srebro koloidalne jest roztworem drobnych cząsteczek srebra zawieszonych w płynnej demineralizowanej bazie. Najczęściej produkt ten w postaci toniku stosuje się poprzez nałożenie na skórę. Dobrej jakości srebro koloidalne charakteryzuje się żółtą barwą.

Nie wiadomo dokładnie, jak działa ten składnik, ale badania sugerują, że przyłącza się do białek na ścianach komórkowych bakterii, uszkadzając ich błony komórkowe. Dzięki temu jony srebra przedostają się do komórek, gdzie mogą zakłócać procesy metaboliczne bakterii i uszkadzać jej DNA, prowadząc do obumarcia niepożądanej komórki. Uważa się, że efekty działania srebra koloidalnego różnią się w zależności od wielkości i kształtu cząsteczek srebra, a także ich stężenia w roztworze.

Do czego służy srebro koloidalne?

Niektórzy naukowcy twierdzą, że srebro koloidalne jest w stanie stymulować układ odpornościowy i wspomagać samoleczenie organizmu. Zwolennicy tego preparatu uważają, że suplement może pomóc w gojeniu się ran, niwelować stany zapalne skóry oraz leczyć takie schorzenia jak trądzik czy opryszczka.

Wiele z tych twierdzeń zostało popartych badaniami, w których wykazano, że srebro koloidalne wywiera silne działanie przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Przed odkryciem antybiotyków srebro koloidalne było popularnym środkiem antybakteryjnym. Szacuje się, że składnik ten jest w stanie usunąć wiele różnych bakterii obecnych np. na naszej skórze. Dlatego też tak powszechne jest jego zastosowanie w produktach wykorzystywanych w opiece zdrowotnej, takich jak opatrunki na rany i sprzęt medyczny.

Srebro koloidalne świetnie sprawdzi się również w przypadku wszelkiego rodzaju zabiegów pielęgnacyjnych. Regularne stosowanie np. toniku na bazie srebra oczyszcza, odświeża i pielęgnuje cerę. Może także łagodzić podrażnienia, wspomagać gojenie oraz zapobiegać infekcji. Po nałożeniu zapewnia skórze wyjątkowe uczucie świeżości. Aby jednak stosowanie srebra koloidalnego przyniosło oczekiwane efekty, warto sięgać po oryginalne produkty ze sprawdzonym składem. Na rynku dostępnych jest wiele podróbek tego specyfiku.