kaszel suchy

Skuteczne leczenie kaszlu suchego

Jesień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią częste przeziębienia, wzmożona zachorowalność na grypę i infekcje dróg oddechowych. Jedną z najbardziej uciążliwych dolegliwości w tym czasie jest kaszel suchy, który w przeciwieństwie do kaszlu mokrego nie sprzyja wydalaniu nadmiernej ilości wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych, lecz sprawia, że chory czuje się jeszcze bardziej osłabiony i zmęczony męczącym kasłaniem.

Odpowiednie środowisko leczenia kaszlu suchego

Trzeba pamiętać, że kaszel suchy często towarzyszy innym dolegliwościom, przez co jest jeszcze bardziej uciążliwy, dlatego warto zadbać o przygotowanie pomieszczenia, w którym przebywa chory. Odpowiednie nawilżenie powietrza pozwoli na złagodzenie dokuczliwych dolegliwości i ułatwi nawilżenie błon śluzowych dróg oddechowych, dzięki czemu kaszel będzie mniej męczący. W tym celu można położyć na kaloryferze mokry ręcznik lub postawić w pomieszczeniu miskę albo garnek z parującą wodą. Jeśli pada deszcz, warto także otworzyć okno, które umożliwi wilgotnemu powietrzu dostanie się do środka. Trzeba też pamiętać, że bez względu na pogodę należy często wietrzyć mieszkanie, by utrudnić drobnoustrojom rozmnażanie się i krążenie w pomieszczeniu. Regularne wietrzenie zapewni choremu kontakt ze świeżym i czystym powietrzem, co zdecydowanie przyspieszy okres rekonwalescencji. Chcąc ulżyć sobie w dolegliwościach związanych z kaszlem suchym, można też nalać gorącej wody do wanny i wziąć długą kąpiel, która nie tylko rozgrzeje przeziębiony organizm, ale również przyczyni się do nawilżenia dróg oddechowych.

Leki z bożej apteki

Chorując, często zadajemy sobie pytanie, co na suchy kaszel? Walkę z kaszlem suchym ułatwi przede wszystkim stałe nawilżanie błon śluzowych. W tym celu warto stosować inhalacje z dodatkiem olejków naturalnych. Pomocny w procesie leczenia będzie olejek miętowy lub rumiankowy. Nawilżanie śluzówek powinno się także odbywać poprzez częste picie wody z cytryną i miodem wykazujące dodatkowo właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Warto też pić napar z siemienia lnianego, które powlecze podrażnione gardło warstwą ochronną oraz nawilży drogi oddechowe. Dobrym rozwiązaniem jest też stosowanie preparatów, np. w postaci tabletek, zawierających przeciwbakteryjny i przeciwwirusowy propolis.

Dekstrometorfan

Dekstrometorfan jest organicznym związkiem chemicznym stosowanym w medycynie jako środek przeciwkaszlowy. Został dopuszczony do obrotu farmaceutycznego w 1959 roku na mocy decyzji amerykańskiej Agencji Żywności i Leków i od tej pory jest powszechnie używany do walki z kaszlem. Jest także stosowany wspomagająco w leczeniu zapalenia gardła, oskrzeli i krtani. Czasami bywa stosowany w przypadku irytacji wywołanej wdychaniem substancji drażniących. Jego głównym zadaniem jest tłumienie odruchu kaszlu poprzez aktywację specjalnego receptora.

Efekty działania dekstrometorfanu widać już po piętnastu minutach od momentu przyjęcia, ponieważ łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego. Lek hamuje kaszel suchy nawet do czterech godzin po zażyciu. Warto przyjmować go wieczorem, przed zaśnięciem, co pozwoli na spokojny, nieprzerywany atakami suchego kaszlu, sen.

Skuteczność leków z dekstrometorfanem jest niepodważalna, jednak nie należy zapominać, że substancja może wywoływać szereg działań niepożądanych. Jednymi z najczęściej występujących skutków ubocznych są: senność, zawroty głowy, nudności, biegunka, a czasami także wzrost ciśnienia tętniczego. Stosowanie dekstrometorfanu w dużych ilościach wykazanie działanie przypominające zażywanie narkotyków (ma też właściwości uzależniające), dlatego należy zachować szczególną ostrożność w czasie prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych. Przyjmowanie leku przez kobiety ciężarne jest kategorycznie zabronione, ponieważ może prowadzić do trwałych uszkodzeń płodu, a nawet poronienia. Więcej informacji znajdziesz pod tym adresem: http://www.gripex.pl/jak-dziala-dekstrometorfan.html.

Należy pamiętać, że w początkowej fazie infekcji warto sięgnąć po tradycyjne i ogólnie dostępne środki i sposoby walki z kaszlem suchym (np. inhalacje, cytryna i miód itp.), ponieważ stosowanie leków przeznaczonych do zwalczania kaszlu suchego wymaga konsultacji z lekarzem, ponieważ choroba może być znacznie poważniejsza niż nam się wydaje, a nieleczona może doprowadzić do poważnych dolegliwości i zbędnych komplikacji. Należy też pamiętać, że wszystkie leki, szczególnie te zawierające dekstrometorfan, trzeba przyjmować zgodnie ze wskazówkami zawartymi w ulotce oraz według zaleceń lekarza i farmaceuty.

Materiał partnera