in vitro

Skąd pozyskiwane są komórki jajowe do zapłodnień in vitro?

In vitro jest skuteczną metodą walki z niepłodnością, ale nie u wszystkich par można przeprowadzić ten zabieg z własnych komórek jajowych i plemników. Nie wyklucza to jednak przeprowadzenia zapłodnienia. Jeśli kobieta nie ma jajeczek zdolnych do rozmnażania, może skorzystać z komórki jajowej dawczyni.

Czym jest dawstwo komórek jajowych?

Dawstwo komórek jajowych to forma dobrowolnej pomocy kobietom, które nie mają własnych zdrowych komórek lub mają ich za mało do przeprowadzenia skutecznego zapłodnienia in vitro. Dawczynią komórek jajowych może zostać zdrowa kobieta w wieku rozrodczym, która w przeszłości urodziła już dziecko. Podstawową zasadą dawstwa komórek jajowych w klinikach leczenia bezpłodności jest anonimowość. Mimo to, pacjentki często chcą, aby dawczyni była do nich podobna fizycznie lub miała inne wspólne atrybuty. Dlatego pozwala im się wskazać preferencje dotyczące takich cech jak kolor włosów, oczu, wzrost czy wykształcenie dawczyni, ale obie kobiety nie mogą poznać swoich danych osobowych.

Gdzie znaleźć dawczynię?

W większości przypadków dawczynie zgłaszają się do programu dawstwa dobrowolnie i dostają za to rekompensatę finansową. Wtedy ich jajeczka zostają zdeponowane w banku komórek i tam czekają na biorczynię. Zdarza się też tak, że kobiety, które same w przeszłości korzystały z metody zapłodnienia in vitro zostają później dawczyniami. Dzieje się tak wtedy, gdy kobiety poddawane stymulacji hormonalnej wytworzą bardzo dużą liczbę komórek jajowych i nie są w stanie skorzystać z nich wszystkich. Po zakończonym leczeniu mogą zdecydować się na oddanie niewykorzystanych jajeczek innym potrzebującym kobietom. Pań decydujących się na oddanie swoich komórek wciąż jest bardzo mało. Dlatego niektóre pacjentki próbują znaleźć dawczynię w swoim bliskim otoczeniu, prosząc o przysługę siostrę czy przyjaciółkę. Jednak ze względu na złamanie zasady anonimowości, nie jest to sposób polecany przez lekarzy i psychologów.

Przeczytaj też: Witaminy i minerały niezbędne dla kobiecej płodności.