sauna

Sauna. Świetny sposób na poprawę zdrowia czy zbędny wydatek?

Wielu ludziom sauny kojarzą się z ośrodkami SPA czy po prostu ekskluzywnymi hotelami, które prócz tej atrakcji posiadają jeszcze w swojej ofercie jacuzzi czy basen. Okazuje się, że w dzisiejszych czasach nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić sobie takie pomieszczenie w domu. Wbrew pozorom nie zajmuje ono dużo miejsca. Czy sauna jest faktycznie tak zdrowa, jak wszyscy mówią? A może to tylko niepotrzebny wydatek i coś, bez czego można sobie poradzić?

Czym są sauny?

Sauny to pomieszczenia, w których panuje bardzo wysoka temperatura i wysoka lub niska wilgotność. Jest to zależne od rodzaju sauny. Takie pomieszczenia budowane były już przez Słowian oraz ludy fińskie od bardzo dawnych czasów. Dlatego też nazywa się je Saunami fińskimi. Nie tylko w Europie znany jest zbawienny efekt wysokiej temperatury oraz pary wodnej. W Japonii po dziś dzień korzysta się z gorących źródeł (jap. onsen), na których zostały wybudowane łaźnie. W tym kraju używanie publicznych łaźni jest tradycją. Co prawda wizyta w onsenie na pewno jest niezapomniana, to jednak w naszym kraju możemy zapewnić sobie podobne przeżycie za sprawą firmy Sauny Fińskie Piotr Jankowski, specjalizującej się w wykonywaniu saun.

Sauna fińska – niepotrzebny wydatek czy ratunek dla zdrowia?

Jeśli ludzie na całym świecie korzystają z saun, musi to oznaczać, że mają ku temu jakiś powód. Tym powodem jest bardzo dobry, a czasem nawet zbawienny wpływ na zdrowie. Korzystanie z tego pomieszczenia może być wskazane przy takich schorzeniach jak reumatoidalne zapalenie stawów czy astma oskrzelowa i zapalenie oskrzeli. Regularny pobyt w saunie to także dobra terapia dla osób chorych na anoreksję czy zmagających się z depresją. Trzeba pamiętać, że w przypadku jakichkolwiek chorób przed skorzystaniem z tego pomieszczenia trzeba się najpierw udać na konsultację z lekarzem, aby dowiedzieć się, czy nie ma żadnych przeciwwskazań. Nawet jeśli nie skarżymy się na żadne schorzenia, sauna to idealny sposób na to, aby zadbać o swoją urodę. Dzięki intensywnemu poceniu się podczas takiej sesji ciało zostaje oczyszczone z toksyn. Co więcej, gorące powietrze i wilgoć relaksują ciało i napięte mięśnie, odpowiednio dotleniają organizm, a nawet pobudzają przemianę materii, pomagając tym samym w odchudzaniu.

Można śmiało powiedzieć, że sauna to element domowego SPA. Nie trzeba jeździć do drogich hoteli czy innych ośrodków po to, aby zafundować sobie chwilę relaksu. Pobyt w pomieszczeniu o takiej temperaturze i stężeniu pary wodnej bardzo dobrze wpływa nie tylko na zdrowie i walkę z różnymi schorzeniami, ale także na samą urodę oraz skórę. Może i nie jest to tani wydatek, jednak można to traktować jako inwestycję na przyszłość. Jeśli decydujemy się na wybudowanie w naszym domu sauny, ale nie jesteśmy pewni, czy mamy na nią miejsce, dysponując jedynie małym pokojem na ostatnim piętrze, nie musimy się martwić. Firma Sauny Fińskie Piotr Jankowski zajmuje się również konstruowaniem saun z wykorzystaniem przestrzeni pod skosami poddaszy.