stomatologia estetyczna

Rodzaje zabiegów przeprowadzanych w ramach stomatologii estetycznej

Piękne zęby podwyższają samoocenę i dodają pewności siebie w relacjach międzyludzkich. Dzięki zabiegom stomatologii estetycznej możemy nie tylko wybielić zęby, ale także poprawić ich kształt i wygląd, albo całkowicie odtworzyć braki w uzębieniu. Jakie są najczęściej przeprowadzane zabiegi w ramach stomatologii estetycznej?

 

Pacjenci z każdym rokiem coraz chętniej korzystają z zabiegów stomatologii estetycznej. Decydujemy się już nie tylko na wybielanie, ale także odtwarzanie brakujących zębów za pomocą mostów lub koron. Popularne jest także trwałe poprawienie wyglądu zębów poprzez doklejanie licówek. Możliwości jest naprawdę sporo, wszystko zależy od zasobności naszego portfela.

 

Wybielanie zębów

Wybielanie to jeden ze zdecydowanie najczęściej stosowanych zabiegów stomatologii estetycznej. Bardzo popularną metodą jest wybielanie za pomocą specjalnej lampy. Zabieg ten odbywa się w trakcie jednej wizyty, dzięki czemu efekt uzyskiwany jest natychmiast i nie powoduje znaczącej nadwrażliwości pozabiegowej. Należy pamiętać, że przed wybielaniem lampą zęby trzeba będzie oczyścić z kamienia za pomocą narzędzi ultradźwiękowych lub piaskarek.

 

Inną metodą wybielania jest technika nakładkowa. To metoda wybielania w domu, polegająca na zakładaniu na zęby specjalnych nakładek ze środkiem wybielającym (z reguły stosuje się je w nocy). Wybielanie tą metodą trwa około dwóch tygodni, ale pierwsze efekty widać już po kilku dniach.

 

Poprawa i korekta kształtu zębów

Nie musimy się godzić na krzywe, wybrakowane albo niepełne uzębienie. Szybką poprawę jakości naszego uśmiechu uzyskamy dzięki założeniu licówek albo koron. Pozwalają one nie tylko zmienić kształt zębów, ale także ich wielkość i kolor. Odbudowa braków może być przeprowadzona za pomocą kosmetycznej rekonstrukcji z wykorzystaniem materiału kompozytowego, licówek albo korony.

 

Jeśli chodzi o licówki, są to cienkie nakładki kompozytowe lub ceramiczne, które przyklejamy na przednie powierzchnie zębów. Nie tylko dobrze eliminują estetyczne niedoskonałości dotyczące kształtu i koloru zębów, ale pozwalają także zamknąć przerwy między zębami.

 

Jak dodaje stomatolog z Kliniki Stomatologii i Estetyki Twarzy w Kamieniu Pomorskim:

Jeśli chcemy przeprowadzić poważną korektę kształtu zębów, licówki będą niewystarczające, ponieważ ubytki są zbyt duże. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się w takich warunkach korona. Doskonałe są korony z niskotopliwej porcelany, które mają nie tylko walory estetyczne, ale także zdrowotne. Ponieważ korony porcelanowe są neutralne dla wrażliwych tkanek jamy ustnej.

 

Wypełnienia estetyczne Inlay i Onlay

W przypadku dużych wypełnień w koronie zęba warto zadbać, aby plomby miały naturalny kolor i nie rzucały się w oczy. Stosuje się do tego wypełnienia kosmetyczne Inlay i Onlay, które wykonywane są w pracowni protetycznej na podstawie pobranych wycisków. W odróżnieniu od tradycyjnych plomb, takie wypełnienie wygląda bardzo naturalnie i odwzorowuje anatomiczny kształt zęba, dzięki czemu może nadal spełniać swoje funkcje.

 

Biżuteria na zęby

Nowym trendem w stomatologii estetycznej jest zakładanie biżuterii nazębnej, która pozwala zaakcentować uśmiech i dodaje mu blasku. Co ważne, zabieg zakładania biżuterii nazębnej jest bezpieczny, bezbolesny i odwracalny. Pacjent może w dowolnej chwili wymienić swoją ozdobę na inną albo całkowicie z niej zrezygnować.

 

Zabiegi stomatologii estetycznej są coraz popularniejsze, ponieważ to prosty sposób na poprawę wyglądu i pokonanie kompleksów, z którymi często zmagaliśmy się przez wiele lat. Dzięki dobrze wykonanym licówkom albo koronom z dnia na dzień możemy zyskać nowy, piękny uśmiech, którego nie będziemy się wstydzić!

Materiał partnera