Rodzaje specjalistycznych past do zębów

Pasta do zębów jest nieodłącznym elementem codziennej higieny jamy ustnej. Do jej najważniejszych zadań należy usuwanie resztek pożywienia i bakterii z powierzchni zębów oraz dostarczanie im niezbędnych składników mineralnych. Poza ogólnodostępnymi pastami znaleźć można te specjalistyczne. Przedstawiamy ich rodzaje.

Pasty do zębów – rodzaje i skład

Pasty do zębów, bez względu na ich przeznaczenie, w swoim składzie posiadają kilka substancji podstawowych. Najczęściej znajdziecie w nich fluor, który ma działanie przeciwpróchnicze, a poza nim także środki antybakteryjne, pieniące, ścierające, substancje smakowo-zapachowe, a czasem też wyciągi z naturalnych roślin i witaminy.

Wśród typów past do zębów wyróżnia się pasty:

  • uniwersalne – zawierają wszystkie najważniejsze składniki, które chronią zęby i dziąsła przed różnymi schorzeniami,
  • dla dzieci – zwykle bez fluoru, który zastąpiony jest działającym przeciwpróchnicowo ksylitolem, podczas ich kupowania trzeba upewnić się, że nie mają w składzie dwutlenku tytanu, parabenów, sacharyny, ani substancji konserwujących; często posiadają wyciąg z aloesu i mięty dla poprawy smaku.

Wybór past jest ogromny, toteż każdy znajdzie taki rodzaj, który będzie w pełni dopasowany do jego potrzeb – zapewnia ekspert reprezentujący internetowy sklep stomatologiczny Sal-Dental.

Specjalistyczne pasty do zębów

Poza wyżej wymienionymi, można także znaleźć pasty specjalistyczne, takie jak pasty:

  • wybielające – pozwalają na wybielenie zębów o 1-2 odcienie, zawierają większe ilości mechanicznych środków ścierających w postaci drobinek lub granulek, mogą być także uzupełnione o substancje chemiczne rozpuszczające osad nazębny, można stosować je przez 2-3 miesiące,
  • do zębów wrażliwych – przeznaczone dla osób, które odczuwają ból zębów podczas spożywania zimnych, gorących i kwaśnych pokarmów (powodem tego jest osłabienie szkliwa i odsłonięcie kanalików zębowych), zabezpieczają zęby i zapobiegają docieraniu bodźców do silnie unerwionej miazgi zębowej, przeważnie zawierają dodatek chlorku strontu, chlorku lub azotanu potasu, hydroksypatytu, bądź podwyższają stężenie aminofluorków,
  • przeciw parodontozie – zawierają składniki przeciwdziałające zapaleniu dziąseł, które łagodzą też jego objawy, takie jak wyciągi z ziół (rumianku, szałwii, melisy, eukaliptusa, anyżu czy rozmarynu), alantoinę (przyspiesza gojenie), mleczan glinu (hamuje krwawienie z dziąseł) oraz koenzym Q10, który ma właściwości regenerujące,
  • pasty do czyszczenia protez – ich skład zapewnia precyzyjne usuwanie resztek pokarmów i tworzącego się na protezach osadu, mają też działanie antybakteryjne i są na tyle delikatne, że nie rysują, ani nie niszczą protez.

Wymienione w artykule pasty to tylko część z ich bogatej oferty dostępnej na rynku. Poza nimi znaleźć można m.in. pasty dla palaczy, dla osób noszących aparaty ortodontyczne oraz takie, które zawierają tylko naturalne składniki.

Materiał partnera