soczewki kontaktowe

Rodzaje soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe to coraz popularniejsza alternatywa dla okularów. Ich niekwestionowanym atutem jest przede wszystkim wygoda, wiele osób wybiera je również ze względów estetycznych. Niektórzy jednak wciąż boją się „wkładać coś sobie do oka”, co skutecznie powstrzymuje ich przed wypróbowaniem tej metody korekcji wzroku. Niesłusznie. Obecnie na rynku znajduje się tyle rodzajów soczewek kontaktowych, że opcję idealną dla siebie znajdą nawet najbardziej wymagający wrażliwcy.

Z czego są zrobione?

Nazwa „szkła kontaktowe” pochodzi od materiału, z którego soczewki takie pierwotnie były wykonywane. Nie jest to jednak takie samo szkło jak w butelkach, ale szkło organiczne – rodzaj twardego polimeru. To właśnie jego twardość, sztywność przywodzi na myśl skojarzenie ze szkłem. Soczewki z niego wykonane całkiem nieźle przepuszczają tlen i zapewniają długotrwałe nawilżenie oczu, rzadziej też są przyczyną zapalenia spojówek czy rogówki. Dlatego właśnie poleca się je osobom z tzw. zespołem suchego oka, a także tym o nieregularnej rogówce. W ich przypadku trudniej jest skorygować wadę wzroku mniej trwałymi, ale wygodniejszymi, a więc na ogół znacznie częściej wybieranymi soczewkami miękkimi. Soczewki twarde służą też czasami jako nośnik leków tudzież opatrunek w przypadku urazów rogówki – nazywa się je wtedy leczniczymi lub terapeutycznymi.

Soczewki miękkie, w zależności od materiału, z którego je wykonano, dzielą się na hydrożelowe oraz silikonowo-hydrożelowe. Pierwsze są delikatne, dobrze nawilżone, jednak nieco gorzej przepuszczają tlen, dlatego przeznaczone są do noszenia w trybie dziennym. Drugie są trochę sztywniejsze, ale mogą być noszone bez zdejmowania przez całą dobę, poleca się je też osobom o szczególnie wrażliwych oczach, prowadzącym intensywny tryb życia.

Jak często trzeba je zmieniać?

Wrażliwcy powinni też raczej wybrać soczewki jednodniowe, które zakłada się raz i wyrzuca po całym dniu noszenia – radzi przedstawiciel salonu okulistycznego Pan Hilary.

Nie starzeją się więc one, nie wymagają pielęgnacji i stanowią najzdrowszą, najbardziej higieniczną opcję, co docenią zwłaszcza alergicy. Są jednak droższe niż soczewki dzienne, odkładane na noc do pojemnika ze specjalnym płynem, który je dezynfekuje, nawilża i usuwa osady nawierzchniowe. Soczewki takie należy wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta, najczęściej w trybie miesięcznym lub dwutygodniowym, niekiedy kwartalnym. Istnieje też grupa soczewek rocznych, starszej generacji, są one jednak obecnie w odwrocie. Od stosunkowo niedawna można się zaopatrzyć również w soczewki, które nie wymagają zdejmowania na noc. Te z kolei dzielą się na „elastyczne”, które należy wymienić po kilku dniach użytkowania bez przerwy, oraz przeznaczone do ciągłego noszenia nawet przez miesiąc.

Dla zdrowia i urody

Soczewki kontaktowe podzielić można także na kosmetyczne i korekcyjne. Te pierwsze służą całkowitej zmianie lub tylko podkreśleniu naturalnego koloru tęczówki oka. Mogą też zakryć widoczną zaćmę i połączyć w sobie właściwości koloryzujące oraz korekcyjne. Te ostatnie zaś mają za zadanie wyrównywać wrodzoną lub nabytą wadę wzroku. W zależności od rodzaju takiej wady mówi się o soczewkach sferycznych (krótko- i dalekowzroczność), torycznych (astygmatyzm) albo progresywnych bądź multifokalnych (prezbiopia). Moc soczewek kontaktowych, podobnie jak okularów, powinien ustalić specjalista, który pomoże też wybrać rodzaj soczewek najbardziej odpowiednich dla danej osoby.

Materiał partnera