aromaterapia

Rodzaje olejków do aromaterapii

Aromaterapia jest obszarem medycyny alternatywnej, nazywanej też naturalną, który opiera się na wykorzystywaniu właściwości różnych zapachów (aromatów) do łagodzenia rozmaitych dolegliwości. Stosowanie kojącego nerwy, a nawet ból działania niektórych zapachów praktykowano już w starożytności. Nośnikiem woni były wówczas mieszanki popularnych znanych roślin, m.in. mirry i tymianku. Współcześnie aromaterapia posługuje się przede wszystkim olejkami eterycznymi, a osoba poddaje się ich działaniu poprzez wdychanie lub przez skórę, np. podczas kąpieli albo masażu.

Nie istnieje jedna, ścisła klasyfikacja olejków do aromaterapii. Jednym z podstawowych podziałów jest rozróżnienie na olejki zapachowe i naturalne olejki zapachowe – mówi specjalista firmy Profarm.

Olejki zapachowe

Olejki zapachowe występują w bardzo różnych kompozycjach wonnych, a dzięki dużym opcjom łączenia, można uzyskać powszechnie lubiane zapachy, jak np. kawa czy wanilia. Nie należy jednak stosować ich bezpośrednio na skórę, gdyż mogą ją mocno podrażniać. Stosowane są więc głównie w kominkach zapachowych, ewentualnie w nawilżaczach powietrza albo odkurzaczach wodnych. Można skropić nimi przedmioty, jednak zaleca się ostrożność, gdyż mogą powodować ich odbarwienia i pozostawiać trwałe ślady.

Naturalne olejki zapachowe

Naturalne olejki zapachowe z kolei można stosować na dowolne powierzchnie bez ryzyka wystąpienia trwałych zabrudzeń. Można wykorzystywać je podobnie jak zwykłe olejki, jednak nie należy używać ich w kominkach, ponieważ wysoka temperatura pozbawia je dobroczynnych właściwości. Za to ich zdecydowaną zaletą jest możliwość stosowania na skórę w postaci kompresów, dodatku do kąpieli oraz – po rozcieńczeniu w olejku bazowym – do masażu. To właśnie naturalne olejki zapachowe posiadają rozmaite właściwości lecznicze i przynoszą rewelacyjne rezultaty przede wszystkim w pielęgnacji i leczeniu zaburzeń skóry oraz w kuracjach problemów krążenia – tłumaczy ekspert firmy Profarm.

Wybór pożądanego rodzaju olejku jest oczywiście sprawą bardzo indywidualną, jednak coraz większą popularnością cieszą się olejki naturalne. Wynika to przede wszystkim z bezpieczeństwa ich stosowania i gwarancji wysokiej jakości produktu, którego skład jest jasny i zrozumiały dla użytkownika. Zawarte w zwykłych olejkach składniki syntetyczne często odbierane są jako swego rodzaju zanieczyszczenie, szczególnie wobec nabierającego rozpędu nurtu ECO i BIO.

Materiał partnera