Rodzaje aparatów na zęby

Wady zgryzu to problem wielu osób, jednak z roku na rok ich leczenie staje się bardziej popularne. Coraz więcej pacjentów decyduje się na podjęcie odpowiednich kroków do poprawy stanu swojej szczęki. Jednym z nich jest założenie aparatu na zęby. Sprawdźcie jakie są ich rodzaje i właściwości.

Aparaty ruchome

Jednym z typów aparatów ortodontycznych są aparaty ruchome. Nie mocuje się ich w jamie ustnej na stałe, co oznacza, że pacjent może wkładać i wyjmować je samodzielnie, stosując się przy tym do zaleceń ortodonty.

Takie aparaty przeważnie nosi się kilkanaście godzin na dobę, a z ich pomocą możliwa jest tylko korekcja niewielkich wad zgryzu. Przeważnie zalecane są one dzieciom między 5 a 11 rokiem życia, posiadającym jeszcze zęby mleczne.

Aparaty ruchome stosują także dorośli, którzy chcą poprawić wygląd swoich zębów, a nie chcą lub nie mogą korzystać z aparatów stałych. Tego typu aparaty zbudowane są zwykle z drucianych pętli i płytek akrylowych – dodaje nasz rozmówca reprezentujący Centrum Stomatologiczne NEW-DENT.

Aparaty stałe

Ten rodzaj aparatów mocowany jest w jamie ustnej na cały okres leczenia. Składają się z zamków, łuków, ligatur oraz pierścieni. Zakładanie aparatu stałego polega na mocowaniu na każdym zębie jednego zamka, a na zamki łuku, czyli rodzaju drutu wytwarzającego siłę przesuwającą zęby w oczekiwany sposób.

Stałe aparaty występują w wielu rodzajach, w tym w metalowej i ceramicznej. Aparaty metalowe wyróżniają się korzystnymi cenami, a ceramiczne wysokim poziomem estetyki. Niestety, im bardziej specjalistyczny aparat na zęby, tym wyższa jest jego cena.

Aparat językowy

Językowy aparat ortodontyczny to najbardziej nowoczesny rodzaj aparatu ortodontycznego. Takie aparaty przypominają wyglądem te tradycyjne, jednak są mocowane na wewnętrznych powierzchniach zębów, od strony języka. Z ich pomocą można skutecznie leczyć wady zgryzu, jednocześnie zapewniając pacjentowi wysoki komfort estetyczny. Warto wiedzieć, że na początku ich użytkowania  mogą pojawić się problemy z prawidłową wymową oraz utrzymaniem higieny jamy ustnej. Aparat językowy nie jest zalecany osobom ze zdiagnozowanymi chorobami przyzębia.

Istota higieny jamy ustnej

Rodzaj wybieranego aparatu ortodontycznego jest uzależniony od wielu czynników, takich jak wiek pacjenta, typ wady zgryzu, chęć współpracy czy ogólny stan zdrowia jamy ustnej. Jednak, bez względu na sam aparat, aby leczenie przyniosło skutek, konieczne jest przestrzeganie dość rygorystycznych zasad dotyczących utrzymywania higieny jamy ustnej. Nie stosowanie się do nich może zniweczyć trud włożony w całą terapię.

Materiał partnera