Rodzaje aparatów ortodontycznych

Posiadanie równych zębów to nie tylko estetyka. Wady zgryzu bezpośrednio przyczyniają się bowiem do rozwoju próchnicy, chorób dziąseł oraz innych schorzeń jamy ustnej. Z tego powodu tak wiele osób decyduje się na noszenie aparatu ortodontycznego. Już dawno przestały się one bowiem kojarzyć z nieestetycznymi drucikami z metalu na zębach, a ich obecność świadczy o dbałości o zdrowie.

Aparaty ortodontyczne stałe

Jest to podstawowy rodzaj aparatu ortodontycznego. Leczenie przy użyciu stałego aparatu uznawane jest za najbardziej skuteczne i najkrótsze. Taki aparat w całości wykonany jest ze stali chirurgicznej i składa się z zamków przyklejanych na zęby, metalowego drucika, który mocuje się do zamków oraz gumeczek zwanych ligaturami, które przytrzymują drucik w zamkach. Osoby, które cenią sobie estetyczny wygląd i nie chcą decydować się na standardowe metalowe zamki, mogą postawić na aparat wykonany z ceramiki lub szafiru. W zależności od wyboru, zamki w takim aparacie będą wykonane z ceramicznego materiału w kolorze kości lub z przezroczystego szafiru. Drucik pozostaje metalowy i w takim wypadku tylko on jest widoczny na zębach. Lekarz ortodonta w trakcie regularnych wizyt w gabinecie wymienia gumowe ligatury oraz dokręca lub zmienia drucik utrzymujący aparat, w zależności od przebiegu leczenia.

Aparaty ortodontyczne ruchome

Ruchome aparaty ortodontyczne nosi się tylko przez określony czas w ciągu doby, np. na noc. Ze względu na znacznie mniejszą skuteczność niż w przypadku aparatów ortodontycznych stałych, taki rodzaj aparatów nadaje się tylko do leczenia niewielkich wad zgryzu, albo używa się go u małych dzieci, których zęby są jeszcze na tyle plastyczne, że jego stosowanie gwarantuje dobre efekty – tłumaczy specjalista z przychodni stomatologicznej Dental w Lublinie.

Ciekawym aparatem ortodontycznym ruchomym jest aparat składający się z przeźroczystych nakładek. Nakładki te są praktycznie niewidoczne na zębach, a sam aparat idealnie sprawdza się w przypadku pacjentów, którzy nie chcą, by proces leczenia ich zgryzu był widoczny dla osób postronnych. Nakładki takie wymienia się co ok. cztery tygodnie, dzięki czemu po pewnym czasie zęby zyskują prawidłowo ustawienie. Aparaty tego rodzaju, tak jak aparaty ruchome, dobrze sprawdzą się w przypadku korekcji niewielkich wad zgryzu. Pozwalają także na lepsze zachowanie higieny jamy ustnej oraz w każdej chwili mogą być wyjęte. Aby leczenie aparatami ruchomymi było efektowne, należy ściśle przestrzegać czasu ich noszenia na zębach zaleconego przez lekarza ortodontę.

Materiał partnera