katar

Przyczyny kataru i skuteczny sposób leczenia

Siedem dni albo tydzień, tyle ma trwać katar leczony albo nie. Żartobliwe powiedzenie jest nam doskonale znane, możemy traktować je mniej lub bardziej serio, ale kiedy kolejny dzień męczymy się z „przeciekającym” albo zatkanym nosem jest nam zdecydowanie nie do śmiechu. Poszukiwania skutecznego leku i sposobu na katar staje się wówczas jednym z priorytetów.

Dlaczego mamy katar?

Oczywiście wszyscy doskonale znamy katar, choć objawy bywają różne. Od wodnistej wydzieliny, przez poważnie zatkany nos, aż po bóle głowy i stany zapalne. Warto zatem wiedzieć co to jest katar, skąd się bierze i dlaczego może mieć tak zróżnicowany przebieg. Jest to bardzo istotne również w kontekście stosowanych terapii, ponieważ leki i sposoby na katar są uzależnione od przyczyny i podłoża. Poznajmy zatem ważny i skuteczny mechanizm obronny, jaki działa w naszym nosie: mamy tu błonę śluzową, której zadaniem jest nawilżenie wdychanego powietrza oraz unieszkodliwienie potencjalnych patogenów. Kiedy dochodzi do infekcji albo ataku alergenów mechanizm szwankuje. Jednocześnie zwiększa się ilość wydzieliny, która nie jest usuwana. Czynnikiem zapalnym mogą być wirusy bakterie, pleśnie inne drobnoustroje oraz oczywiście alergeny. A zatem w podstawowej klasyfikacji wyróżniamy:

 • katar sienny,
 • katar wywołany przeziębieniem,
 • katar związany z zapaleniem zatok.

Wybór skutecznego leku (np. z pseudoefedryną, oksymetazoliną czy triprolidyną) to jedna z odpowiedzi na jakże istotne pytania: Co na katar, jak się leczyć, jak łagodzić uciążliwe objawy?

Różne są objawy i przyczyny kataru

Przede wszystkim trzeba zdiagnozować i odróżnić z jakim rodzajem nieżytu nosa mamy do czynienia. Katar sienny to oczywiście reakcja alergiczna, która objawia się m.in.:

 • dużą ilością wodnistej wydzieliny,
 • swędzeniem w nosie,
 • łzawieniem oczu, zapaleniem spojówek,
 • kichaniem,
 • bólem głowy

Katar jest także praktycznie nieodłącznym „towarzyszem” infekcji przeziębieniowych. Na ogół wywołanym przez wirusy, które atakują mechanizm ochronny funkcjonujący w nosie. W przebiegu infekcji katar może być:

 • przezroczysty, o rzadkiej konsystencji – mamy wówczas tzw. cieknący nos,
 • wywołany przez obrzęk – mamy wówczas uczucie zatkanego nosa,
 • gęsty, żółto-zielony – występuje dopiero po kilku dniach.

Bardzo poważnym problemem, uciążliwym i często przewlekłym, są stany zapalne zatok i występujące wówczas objawy:

 • wydzielina (często spływa do gardła),
 • zaburzenia węchu,
 • ból głowy (w okolicach nosa i oczu).

Mogą także pojawić się symptomy, których nie skojarzymy wcale z zatokami czy katarem, takie jak ból szczęk, zębów, gorączka, ból gardła, kaszel, rozbicie, bóle uszu. Przede wszystkim jednak pojawia się nasz niechlubny „bohater”, czyli cieknący katar.

Pokonaj katar sposobem

Skoro wróg może atakować z różnych powodów, różne są także skuteczne sposoby na katar. Bardzo dobrze prezentuje to zestawienie dostępne tutaj: http://www.acatar.pl/sposobnakatar.html.

Specyfika objawów wpływa na zastosowane leki. Na pewno zawsze warto mieć pod ręką roztwór wody morskiej, którą zaleca się praktycznie na każdy rodzaj kataru, ponieważ oczyszcza, nawilża i rozrzedza wydzielinę. Powszechnie stosuje się też oksymetazolinę i ksylometazolinę, które obkurczają naczynia krwionośne i łagodzą obrzęk w nosie. A co na katar alergiczny? Na przykład triprolidyna, która jest lekiem antyhistaminowym. Bardzo często na katar zalecana jest również pseudofedryna, która może być lekiem samodzielnym albo występować w preparatach złożonych. Jest to substancja, która obkurcza błonę śluzową i naczynia krwionośne oraz ułatwia usuwanie wydzieliny. Dzięki temu zwalcza stan zapalny zatok. Ze względu na to, że zapaleniu zatok często towarzyszą objawy bólowe, pseudoefedryna dostępna jest także w lekach złożonych w połączeniu z przeciwbólowym, przeciwzapalanym ibuprofenem (np. Acatar Zatoki). Jest także wsparciem w kuracjach antyalergicznych, np. w leku Acatar Acti Tabs (zawiera pseudoefedrynę i triprolidynę).

Parafrazując znane powiedzenie, można powiedzieć, że katar niejedno ma imię, a i objawy bywają różne. Kluczowe znaczenie dla skuteczności zastosowanego leczenia ma oczywiście zdiagnozowanie przyczyn. Na pewno zawsze warto zadbać o higienę nosa, przepłukiwać go roztworem izotonicznym, wodą morską, ale już skuteczność leczenia zatokowej niedrożności nosa czy siennego kataru jest uzależniona od przyjmowania odpowiednich leków na katar. Oczywiście bardzo często pewne objawy mogą się pokrywać i występować równocześnie – w czasie przeziębienia może dojść do zapalenia zatok czy też zatokowy ból głowy i zapchany nos mogą towarzyszyć alergicznej reakcji na pyłki lub roztocza. Wówczas opisane powyżej złożone preparaty są najlepszą odpowiedzią na pytanie „Co na katar”.

Materiał partnera