protetyka-stomatologiczna

Protetyka stomatologiczna nie tylko dla starszych osób

Protetyka stanowi bardzo szeroki dział stomatologii, który zajmuje się odtwarzaniem naturalnego dla danej osoby zgryzu po utracie własnych zębów. Choć kojarzona jest przede wszystkim z przygotowaniem protez pełnego łuku typowym dla osób starszych, które tracą uzębienie w wyniku starzenia, korzystają z niej również osoby młode.

Czy młodzi ludzie tracą zęby?

Sposobów na utratę stałego zęba jest niestety bardzo wiele – opowiada nasz rozmówca z gabinetu Dental Clinic. Częste są ubytki powstałe w wyniku urazów mechanicznych, np. w wypadkach samochodowych czy upadkach podczas uprawiania sportów. Kolejną przyczyną mogą być choroby stomatologiczne, ale także inne, związane z osłabieniem kości lub koniecznością usunięcia fragmentu szczęki czy żuchwy. Protetyka stomatologiczna zajmuje się także takimi przypadkami.

Dlaczego protetyka jest ważna?

Odtworzenie naturalnego zgryzu po utracie zęba jest bardzo ważne nie tylko ze względów estetycznych. Zęby służą przede wszystkim gryzieniu i rozdrabnianiu pokarmów, a ubytki mogą stanowić to bardzo poważne i pogłębiające się z czasem utrudnienie. Zmiana ustawienia zgryzu wpływa także na artykulację i bywa przyczyną pojawiania się kolejnych dolegliwości w obrębie jamy ustnej, często związanych z podrażnieniem błon śluzowych, ale także szybszym postępowaniem zmian próchniczych i paradontozy.

Jakie rozwiązania proponuje protetyka?

Do najczęściej wykonywanych zabiegów protetycznych należy odbudowa za pomocą korony. Koronę możemy jednak stosować w przypadku, gdy udało się uratować przynajmniej korzeń danego zęba. Jeśli ubytek w łuku obejmuje kilka zębów, z reguły sięga się po most, czyli połączenie kilku koron, mocowanych trwale na zębach filarowych.

Innym rozwiązaniem protetycznym są licówki, przeznaczone przede wszystkim do poprawy uzębienia pod kątem estetyki – wyjaśnia specjalista z Dental Clinic. Sięgamy po nie gdy pragniemy zamaskować fragment uszkodzonego zęba, który udało się w dużej części uratować, jednak nie zadowala nas jego wygląd.

O tym, na jaka metodę leczenia warto zdecydować się w danym przypadku, decyduj zawsze po konsultacji ze specjalistą, który pomoże ci podjąć właściwi wybór i udzieli wszelkich niezbędnych informacji.

Materiał partnera