Profilaktyka nowotworu piersi

Profilaktyka nowotworu piersi

Rak piersi to najczęściej atakujący kobiety nowotwór. Późno wykryty musi być leczony inwazyjnymi metodami, ale odpowiednio wczesna diagnostyka daje duże szanse na zachowanie piersi i pełne wyleczenie. Warto wiedzieć, że nowotworom, w tym rakowi piersi, można zapobiegać, a przynajmniej ograniczać skutki, gdy już pojawią się zmiany. Postaw na profilaktykę nowotworu i daj sobie szansę.

Regularne badania – podstawa profilaktyki raka piersi!

Najważniejszymi elementami profilaktyki raka piersi są: badanie i samobadanie. Wprawdzie regularna kontrola stanu piersi nie zapobiegnie rozwojowi guza, ale pozwoli go wykryć na tyle wcześnie, że nie będzie on poważnym problemem. Trzeba pamiętać, że wiele zmian dopiero z czasem nabiera złośliwego charakteru. Nie warto więc na to czekać.

– Podstawowym badaniem wykrywającym raka piersi jest mammografia, czyli prześwietlenie piersi – mówi specjalistka z Centrum Medycznego Ultramedic. – Na zdjęciu widać strukturę wewnętrzną i wszelkie jej zmiany. Powinny ją wykonywać szczególnie kobiety, które skończyły 50 lat, jednak jeżeli znajdujemy się w grupie ryzyka, warto badać się w każdym wieku.

Drugim, być może jeszcze ważniejszym filarem profilaktyki nowotworu piersi, jest samobadanie. Nie wymaga ono zapisywania się do specjalistów, oczekiwania w kolejce ani stosowania żadnej aparatury.

Jak powinno wyglądać samobadanie piersi?

Wystarczy 15 minut w miesiącu, aby samodzielnie przeprowadzić skuteczną profilaktykę nowotworu piersi. Najlepiej robić to między 7. a 10. dniem cyklu menstruacyjnego. Samobadanie przeprowadza się na leżąco i stojąco. Można zacząć od oględzin piersi. Aby to zrobić, należy stanąć przed lustrem z ramionami swobodnie opuszczonymi wzdłuż ciała. Oceniamy skórę (niepokojące może być marszczenie się i zaczerwienienie). Następnie podnosimy ręce i przyglądamy się temu, czy piersi są symetryczne i w ten sam sposób się unoszą. Następnie kładziemy dłonie na biodrach i w tej pozycji znów bacznie obserwujemy piersi.

Po oględzinach czas na badanie manualne. Aby zbadać prawą pierś, należy zgiąć prawą rękę i położyć ją z tyłu głowy. Lewą dłonią uciskamy pierś, wykonując niewielkie okrężne ruchy w obie strony. Palce powinny całą powierzchnią płasko przylegać do skóry. Podczas badania lewej piersi za głową trzymamy lewą rękę, a badanie przeprowadzamy prawą. Na koniec samobadania uciskamy dwoma palcami brodawki sutkowe, aby sprawdzić, czy nic się z nich nie wydobywa.

Wszelkie dostrzeżone anomalie, wyczute pod palcami zmiany czy wydzielina z brodawki wymagają konsultacji z lekarzem. Nie zawsze guz musi oznaczać złośliwy nowotwór, ale zawsze lepiej jest to sprawdzić.

Materiał partnera