preparaty ziolowe

Preparaty ziołowe z apteki – w co warto się zaopatrzyć?

Leki pochodzenia roślinnego świetnie sprawdzają się w leczeniu różnego rodzaju dolegliwości, polecane są również jako forma zdrowej profilaktyki. Jakie preparaty ziołowe warto mieć w domowej apteczce? Posłuchajcie porad ekspertów.

Ziołolecznictwo – recepta na zdrowe życie

Już od wieków znane jest dobroczynne działanie leków na funkcjonowanie naszych organizmów. Współczesna medycyna również korzysta z leczniczych właściwości ziół. Ich atutem jest nie tylko skuteczne działanie, ale też brak chemii i skutków ubocznych. Poza kapsułkami zioła mogą występować m.in. w formie naparów, nalewek, okładów, syropów, kompresów, olejek, soków czy masek ziołowych. Preparaty ziołowe zakupić możemy w każdej aptece, również online np. w aptece internetowej Strefa Leków.

Rodzaje ziół

Specjaliści wyróżniają się kilka grup ziół ze względu na ich działanie. Zioła przeciwzapalne oraz dezynfekujące skórę i błony śluzowe to m.in. babka lancetowata, dziurawiec zwyczajny, krwawnik pospolity, lawenda lekarska, mięta pieprzowa, nagietek lekarski, pokrzywa zwyczajna, prawoślaz lekarski, szałwia lekarska, tatarak zwyczajny, czosnek i cebula. Z kolei do ziół wykrztuśnych i przeciwkaszlowych zaliczamy np. babkę lancetowatą, koper włoski, mydlnicę lekarską, podbiał pospolity, prawoślaz lekarski, żywokost lekarski. Na gorączkę i poty dobre będzie kwiat lipy, kwiat bzu czarnego, owoce maliny oraz kora wierzby białej. Z kolei na obniżenie ciśnienia krwi polecić możemy czosnek i cebulę, jemiołę oraz fiołek trójbarwny. Do walki z miażdżycą warto uzbroić się w takie zioła jak cebula, czosnek, głóg, perz i rdest. Przy problemach z trawieniem polecane są siemię lniane, kwiat lipy, podbiał pospolity, prawoślaz lekarski, a na biegunki i zaparcia pomogą owoc borówki, kora dębu, marchew, orzech włoski, rdest. Wśród ziół przeczyszczających i rozwalniających są m.in. kruszyna pospolita, prawoślaz lekarski i kwiat śliwy tarniny, a preparaty ziołowe moczopędne zawierają najczęściej pokrzywę zwyczajną, dziką różę, skrzy polny, lubczyk ogrodowy, mniszek lekarski, rozmaryn lekarski oraz czarny bez.

Materiał partnera