Pasy stabilizujące na kręgosłup

Ból kręgosłupa to częsta dolegliwość, której przyczyną mogą być wady postawy, urazy, zwyrodnienia, uprawianie sportów, a nawet nieprawidłowa pozycja, np. w czasie pracy. Pasy na kręgosłup, oprócz działania przeciwbólowego, pomagają w rehabilitacji. Stabilizatory chronią odcinek lędźwiowy przed urazami, na które narażeni są sportowcy ciężkiej atletyki lub osoby pracujące fizycznie, np. na budowie, w magazynach lub jako dostawcy towarów.

Pas ortopedyczny na kręgosłup

Pasy stabilizujące i gorsety na kręgosłup stosowane są przede wszystkim w celach medycznych. Wykorzystuje się je np. w dolegliwościach, urazach  lub stanach pourazowych kręgosłupa. Pasy ortopedyczne zmniejszają dolegliwości bólowe, poprawiają ukrwienie i stabilizację. Są one zalecane głównie dla osób ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa, słabymi mięśniami brzucha, nadwagą czy dyskopatią lędźwiową lub lędźwiowo-krzyżową. Pasy stabilizująco-wzmacniające stosuje się w celu ułatwienia rehabilitacji, np. osób cierpiących na zespół rzekomokorzeniowy, który powstaje na skutek uszkodzenia stawów kręgowych. Ortezy lędźwiowo-krzyżowe stosowane są jako stabilizacja po operacjach kręgosłupa. Mają swoje zastosowanie także w przewlekłych bólach, rwie kulszowej i zespołach przeciążeniowych. Pas ortopedyczny lędźwiowo-krzyżowy stosuje się też w leczeniu czynnościowym, czyli ćwiczeniach izomerycznych brzucha i grzbietu.

Pasy kulturystyczne stabilizujące kręgosłup

Pasy stabilizujące kręgosłup używane są też przez sportowców ciężkiej atletyki. Używają ich głownie kulturyści, ciężarowcy, kulomioci. Usztywniacze mają za zadanie zmniejszyć ryzyko kontuzji dolnej części kręgosłupa na skutek maksymalnego napięcia izomerycznego w wyniku podnoszenia ciężarów.

Pas na kręgosłup do pracy fizycznej

Zawody, w których człowiek jest najczęściej narażony na urazy kręgosłupa, to np. dostawcy towarów, pracownicy budowlani, bagażowi, montażyści oraz pielęgniarki. Ryzyko uszkodzenia odcinka lędźwiowego w ostatniej grupie pracowniczej spowodowane jest tym, że sanitariuszki często muszą podnosić lub przenosić pacjentów. W trosce o bezpieczeństwo osób wykonujących pracę fizyczną powstały pasy na kręgosłup, nazywane też przemysłowymi. Odciążają one odcinek lędźwiowy, neutralizują ból, a także pomagają w zachowaniu prawidłowej postawy np. w czasie schylania się lub noszenia ciężkich rzeczy.

Zobacz także: Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym: przyczyny, objawy i leczenie

Materiał partnera