alergia

Objawy alergii u dziecka. Jak sobie z nimi radzić?

Alergia. Temat rzeka dla wielu rodziców. Coraz więcej dzieci cierpi na alergie wywołane najróżniejszymi pyłkami, substancjami lub materiałami. Czasami trudno się połapać, na co tak naprawdę uczulone jest dziecko. Jedno natomiast jest pewne – maluchowi trzeba pomóc w trudnych chwilach nasilenia alergii. Jak to zrobić i jak rozpoznać, że dziecko jest na coś uczulone? Odpowiedzi znajdziesz w tym tekście.

Od czego się zaczyna

Aby zrozumieć w pełni tematykę alergii, warto uświadomić sobie, że nie zawsze jest ona wywołana pyłkami kwiatów. Jest to najczęściej popełniany przez rodziców błąd myślowy. Istnieje ogromna ilość substancji uczulających. Właściwie wszystko może stać się alergenem dla konkretnego człowieka. Jeżeli chodzi o bardzo małe dzieci, to najczęściej uczulenia mają charakter pokarmowy. Można to rozpoznać przez kolkę, bóle brzuszka lub ulewanie się. To z takim uczuleniem zmagają się niemowlaki. W przypadku dzieci starszych może pojawić się kaszel, łzawienie oczu lub katar o bardzo wodnistej konsystencji.

Skąd to się bierze?

Wiemy już, że przyczyn alergii jest wiele. Bardzo często jednak można spotkać się z poglądem, który mówi, że kiedyś ludzie nie ulegali tak często uczuleniom. Trzeba przyznać, że coś w tym jest. Nie bez powodu jako główną przyczynę wszelkich alergii jest wymieniany nasz wpływ na środowisko naturalne. Przyjmujemy również coraz więcej antybiotyków oraz chemii, która zawarta jest w pokarmach. Kiedyś po prostu ludzie żyli inaczej. Można więc powiedzieć, że alergia to znak naszych czasów i efekt działań, których się dopuszczamy.

Kalendarz pylenia to świętość

Bardzo częstym typem alergii, na którą zapadają dzieci, jest alergia wziewna, czyli taka, w której substancje uczulające dostają się do organizmu poprzez układ oddechowy. Powszechne są uczulenia na kocią sierść, roztocza kurzu i pyłki roślin. Właśnie te ostatnie przysparzają najwięcej kłopotów zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Aby móc podjąć jakąkolwiek walkę z tym schorzeniem należy więc zaznajomić się z kalendarzem pylenia. Jest to swoistego rodzaju spis roślin, które pylą w danym miesiącu. Dzięki temu możliwe jest unikanie ich oraz przyjmowanie odpowiednich środków odczulających. Kalendarz pylenia to pozycja obowiązkowa w domu każdego dziecka, które zmaga się z alergią. Nie można walczyć z tą chorobą, nie zdając sobie sprawy z jego istnienia.

Testy alergiczne

Podstawową w leczeniu alergii jest szybka i fachowa diagnoza. Taka możliwa jest tylko poprzez wykonanie testów alergicznych. Są to badania wykonywane ze skierowaniem. Najczęstsza metoda, czyli potraktowanie skóry minimalną ilością alergenu może dać szybki wynik i pokazać, na co dokładnie uczulone jest dziecko. Testy alergiczne mają za zadanie odnaleźć substancję uczulającą, dzięki temu możliwe będzie opracowanie dalszego planu działania. Zazwyczaj polega on na wyeliminowaniu alergenu z diety i otoczenia osoby chorej.

Leki pomocnicze

W radzeniu sobie z objawami alergii skuteczne mogą też okazać się leki, które można kupić w aptece bez recepty. Środków jest bardzo dużo i w większości są one bardzo do siebie podobne. Ostatnimi czasy jednak a aptekach pojawił się nowy lek o nazwie Aleric. Jest on szczególnie skuteczny w walce z alergią u dzieci. Wyróżnia się na tle innych środków swoim składem i skutecznością. Niemniej jednak warto pamiętać, że wszelkie środki leczą tylko objawy, a nie przyczyny.

Odpowiednia dieta

Najważniejszym elementem w walce z objawami alergii jest odpowiednia dieta. Nic nie działa na organizm lepiej niż dobrze zbilansowane posiłki, które są przemyślane i pozbawione substancji uczulających. Żaden lek nie pomoże, jeżeli osoba chora będzie przyjmować w pokarmie masę alergenów. Tylko testy alergiczne, świadome odżywianie oraz znajomość czynników alergizujących są skutecznymi środkami w walce z alergią. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak pomóc swojemu dziecku w zmaganiach z uczuleniem wejdź na stronę https://www.aleric.pl/niezbednik-rodzica.html.

Materiał partnera