Najważniejsze fakty o trądziku pospolitym

Trądzik pospolity jest chorobą aparatu włosowo-łojowego, której towarzyszy łojotok. Cechą charakterystyczną jest występowanie zaskórników otwartych i zamkniętych, guzków, grudek, krost oraz torbieli ropnych umiejscowionych na twarzy i plecach. Do przyczyn występowania trądziku pospolitego zalicza się zablokowanie aparatu włosowo-łojowego przez czop rogowy, zwiększoną produkcję łoju oraz reakcje zapalne i immunologiczne. Duże znaczenie mają również czynniki genetyczne – przeprowadzając wywiad z chorymi z uciążliwym trądzikiem, stwierdza się występowanie trądziku u innych członków rodziny. Wydzielanie łoju jest kontrolowane przez hormony – androgenowy, a jego nadmierna produkcja może być spowodowana wydzielaniem zwiększonej ilości androgenów lub ich zwiększoną dostępnością, powstająca w wyniku obniżenia poziomu białka wiążącego te hormony płciowe. U kobiet dochodzi do zaostrzenia zmian trądzikowych pod wpływem androgenów.

Trądzik pospolity dotyczy 85% chłopców i 80% dziewcząt, może również występować u dorosłych w każdym wieku oraz u noworodków i trwać do 2-3 roku życia. Pierwszym objawem trądziku jest zaskórnik – otwarty albo zamknięty. Zaskórniki otwarte to takie, które w części środkowej mają otwór, z którego wydobywa się masa łojowo-rogowa. Natomiast zaskórniki zamknięte są drobne, białe i powstają na skutek nagromadzenia korneocytów w ujściu gruczołów łojowych. Trądzik jest chorobą przewlekłą, jednak niekiedy w okresie letnim zmiany ulegają widocznej poprawie.

Zwiększenie zmian trądzikowych związane jest z czynnikami pokarmowymi i nieodpowiednią dietą. Szacuje się, że może to prowokować zaostrzenie zmian nawet o 5%. Również stres psychiczny może mieć wpływ na występowanie zmian trądzikowych, natomiast u około 15% chorych przebywających w gorącym i wilgotnym klimacie nasilają się objawy trądzikowe. Istnieje 5 postaci klinicznych trądziku, zalicza się do nich:

  •  trądzik młodzieńczy – największe zmiany występują w okresie pokwitania, a po kilku latach najczęściej samoistnie ustępują. Przeważają zaskórniki i wykwity grudkowe umiejscowione na twarzy i plecach.
  •  trądzik bliznowcowy – w miejscu występowania wykwitów trądzikowych tworzą się bliznowce.
  •  trądzik ropowiczy – charakteryzuje się ropnymi torbielami, których gojenie kończy się bliznowaceniem.
  •  trądzik skupiony – pojawia się przeważnie u mężczyzn w postaci głębokich nacieków i torbieli ropnych oraz sporych zaskórników. Występują w okolicy pośladków, pach i pachwin.
  •  trądzik z objawami ogólnymi i ciężkim przebiegiem – dotyka młodych mężczyzn i towarzyszy mu wysokie OB, leukocytoza, bóle stawowe i gorączka.

Drugi system podziału trądziku bierze pod uwagę czynniki prowokujące występowanie zmian. Wyróżnia się wtedy:

  • trądzik niemowlęcy – może powstać na skutek olejków do pielęgnacji niemowlęcej skóry.
  • trądzik zawodowy – spowodowany olejami i chlorem.
  • trądzik kosmetyczny – występuje po użyciu pudrów, które zatykają ujście gruczołów łojowych i potowych.
  • trądzik polekowy – pojawiający się po przyjmowaniu jodu, witaminy B12, steroidów i barbiturany.

Jeżeli stwierdzone zostanie występowanie objawów trądziku, należy skorzystać z konsultacji u lekarza dermatologa który oceni zmiany skórne i w zależności od indywidualnego stanu pacjenta – zleci farmakoterapię oraz odpowiednią pielęgnację skóry.

Źródło: Macromedica – Prywatna przychodnia

Materiał partnera