okulary

Na co zwracać uwagę przy wyborze okularów?

Wybór odpowiednich okularów to nie lada wyzwanie dla każdego. Okulary nie mogą powodować odczucia dyskomfortu, muszą być wygodne, a przy tym powinny odpowiadać naszemu gustowi. Do wyboru mamy bardzo dużo rodzajów oprawek, które różnią się od siebie kształtem oraz materiałem, z którego są wykonane oraz dużo rodzajów szkieł.

Najważniejsze są soczewki

Wybierając idealne okulary musimy pamiętać, że wybieramy rzecz, która powinna nam posłużyć przez co najmniej kilka lat. Udając się do salonu optycznego warto więc skorzystać z pomocy optyka. Pomoże on nam wybrać nie tylko idealne dla nas oprawki, ale także, co ważniejsze – odpowiednie szkła.

Dobry optyk dobierając okulary powinien mieć informacje nie tylko na temat wielkości naszej wady wzroku, ale także na temat naszego trybu życia oraz wykonywanej pracy. Inne szkła powinny bowiem nosić osoby na co dzień pracujące przed komputerem, a inne osoby, które większość swojego czasu spędzają na świeżym powietrzu. Jak tłumaczy nasz rozmówca, optyk z Zakładu Optycznego Joanna Trzcinowicz we Wrocławiu: W XXI wieku rodzaj szkieł powinien być dobrany do indywidualnych potrzeb użytkownika. Inne szkła poleca się młodzieży, a inne osobom starszym. Tak samo inne rodzaje szkieł powinny nosić kierowcy, a inne osoby, które na co dzień pracują przed komputerem.

Wybierając oprawki oraz rodzaj szkieł musimy pamiętać, że szkła muszą być także dobrze dobrane do wybranych oprawek. Jest to szczególnie istotne jeśli zdecydujemy się na wybór tzw. oprawek bezramkowych, ponieważ w nich o estetyce okularów decydują głównie szkła.

Dobór oprawek

Dla każdego użytkownika okularów bardzo ważny jest także kształt, rozmiar oraz budowa oprawek. Do wyboru mamy oprawki plastikowe, metalowe, a nawet drewniane. Wybór tych idealnych zależy od naszego gustu. Jedne osoby lepiej się czują w grubych oprawkach wykonanych z plastiku, a inne wolą cienkie okulary wykonane z metalu. Przede wszystkim ważna jest wygoda użytkowania i to żebyśmy w trakcie ich noszenia nie odczuwali żadnego dyskomfortu. Jeżeli nie jesteśmy pewni w jakich okularach będziemy najlepiej wyglądali, warto się poradzić w salonie optycznym. Optyk pomoże nam dobrać oprawki dostosowane do kształtu twarzy.

Materiał partnera