lekarka

Lekarz pierwszego kontaktu – czym się zajmuje?

Gdy boli Cię gardło, chcesz otrzymać skierowanie do odpowiedniego lekarza specjalisty bądź po prostu nie wiesz, co się z Tobą dzieje, pierwsze kroki zawsze stawiasz do tak zwanego lekarza pierwszego kontaktu, który zwykle jest pierwszym wyborem. Czy jednak wiesz, czym tak naprawdę się zajmuje?

Lekarz rodzinny a internista

Te dwa stanowiska nierzadko wypowiada się zamiennie, traktując je jak synonimy. Jest to jednak błędne. Lekarz rodzinny posiada inne uprawnienia niż internista. Internista (od łacińskiego „internus” – „wewnętrzny”) to lekarz, który specjalizuje się w chorobach wewnętrznych osób dorosłych. Ta szeroka specjalizacja, która daje lekarzowi wgląd w cały organizm pacjenta. Mówi się również, iż internista to lekarz medycyny ogólnej i daje to dość dobry obraz tego, czego możesz od niego oczekiwać. Internista zajmuje się całym procesem – diagnostyką, leczeniem oraz kontrolą stanu zdrowia. W jakich przypadkach pomoże Ci internista?

  • Przy chorobach układu oddechowego.
  • Przy chorobach serca i układu krążenia.
  • Przy chorobach układu dokrewnego.
  • Przy chorobach układu moczowego.
  • Przy chorobach układu kostno-stawowego.
  • Przy chorobach układu pokarmowego.
  • Przy cukrzycy i powikłaniach.

Nie zmienia to oczywiście faktu, że internista może wysłać Cię także do specjalisty, który również podejmie się leczenia.

Lekarz rodzinny to zupełnie inna specjalizacja, która jest odrobinę szersza. Zawiera się w niej bowiem zarówno interna, jak i pediatria. Lekarz rodzinny ma zatem uprawnienia do tego, by leczyć pacjentów dorosłych oraz dzieci.

Zarówno internista, jak i lekarz rodzinny, mogą być lekarzami pierwszego kontaktu. Nie jest to specjalizacja, lecz pełniona funkcja. To lekarz, który wystawia skierowania na badania oraz do lekarzy specjalistów. Może orzekać także o niezdolności do pracy. Pakiety medyczne dla firm bardzo często posiadają możliwość konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu, gdyż to właśnie on jest elementem rozpoczynającym całość leczenia chorego.

Skierowania od lekarza pierwszego kontaktu

Lekarz pierwszego kontaktu ma możliwość zbadania pacjenta, wydania diagnozy, ale także skierowania do dalszego leczenia. To właśnie on decyduje o tym, do lekarza jakiej specjalności się udać. Dodatkowo kieruje na dalsze badania – krwi, kału, moczu, ale także USG czy RTG. Może posiadać rozległą wiedzę z dziedzin chorób wewnętrznych, ale także innych specjalności, takich jak neurologia, dermatologia, pediatria czy ginekologia. Dlatego potrafi orzec o stanie zdrowia pacjenta i zdecydować o jego dalszym leczeniu. Lekarze pierwszego kontaktu przyjmują w przychodniach oraz gabinetach prywatnych, gdzie można udać się najczęściej po niedługim czasie oczekiwania.

Dobry lekarz pierwszego kontaktu to skarb. Potrafi odpowiednio zająć się swoim pacjentem, rozpoznać chorobę i skierować na dalsze badania oraz diagnostykę pod okiem specjalisty. Aby dowiedzieć się więcej na temat możliwości lekarzy pierwszego kontaktu, zajrzyj na stronę Cmp.med.pl.